DUBLIN, BRATISLAVA. Rovnaká krajina, rovnaká zmluva, rovnaká otázka. A predsa sa mnohé zmenilo.
Vďaka svižnejšej kampani, ústupkom Európskej únie a napokon aj hospodárskej kríze sa Íri v predvečer opakovaného referenda o Lisabone prikláňajú skôr k jeho prijatiu. Či tak aj zahlasujú, sa však ukáže až dnes.
Katolík môže s čistým svedomím hlasovať za.
Noel Treanor, írsky katolícky biskup
Premiér: Cesty späť niet
V napätí nie je len celá Európa, ale aj Íri a ich vláda. V zapálenej obhajobe Lisabonu írsky premiér Brian Cowen toto referendum prirovnal k tomu o vstupe krajiny do Európskej únie v roku 1973. „V piatok budeme čeliť jasnej voľbe. Pôjdeme vpred spolu s Európou alebo sa vydáme neznámou a neistejšou cestou?“ opýtal sa Cowen.
Referendum v Írsku má len jednu otázku, ale odpovie na dve, komentuje Peter Schutz.
Na otázku, či sa v prípade odmietnutia, môže konať aj tretie írske referendum, povedal jednoznačné nie.
Čo je Lisabon
Zefektívni chod únie a spraví z nej globálneho hráča. Tak sa najčastejšie opisuje význam Lisabonskej zmluvy. Dokument, ktorý reformuje úniu, lídri členských štátov podpísali v decembri 2007 v Lisabone. V skutočnosti je však náhradou za skôr odmietnutú európsku ústavu. Ustanovuje post európskeho ministra zahraničných vecí a prezidenta. Po ruke budú mať aj spoločnú európsku diplomatickú službu. V niektorých oblastiach ruší veto členských štátov. Bez Írska ho ratifikovalo 24
z 27 členov únie. Keď ho odobria všetci, musia sa ratifikačné listiny depozitovať. Až potom, teda niekoľko týždňov po dokončení ratifikácie, začne Lisabon platiť.
Aby sa tak naozaj nestalo, jeho kabinet urobil všetko. V reakcii na vlaňajšiu kampaň dohodol ústupky od Európskej únie. Íri sa už nemusia báť, že im Brusel zvýši dane, naruší ich neutralitu, ich deti odvedie do euroarmády, alebo im nanúti potraty.
K Lisabonu sa preto priklonila aj vplyvná katolícka cirkev. Únia sa sa navyše pre Írov dohodla, že eurokomisára bude nominovať každá krajina.
Ani odporcovia Lisabonu však nesedeli so založenými rukami. Namiesto potratov a odvodov si našli nového strašiaka. „Únia miluje nízke platy, hlasujte NIE,“ píše sa na protilisabonských plagátoch. Brusel podľa nich zníži minimálnu hodinovú mzdu z 8,65 na 1,84 eura.
Hoci odporcovia Lisabonu robia kampaň od dverí k dverám, do poslednej chvíle viedli jeho obhajcovia. Nedávna anketa nedeľníku Sunday Business Post ukázala, že za Lisabon je až 55 percent Írov, kým proti nemu len 27 percent.
Problémom je aj vláda
Prieskumy nie sú však tým hlavným rozdielom oproti vlaňajšiemu írskemu referendu. Je ním žalostný stav keltského ekonomického tigra. Banky krachujú, nezamestnanosť sa dostala k 12 percentám.
„Írsko sa stalo zbankrotovanou krajinou,“ povedal pre denník Irish Examiner šéf Ryanairu Michael O'Leary. „Jedinou vecou, ktorá nás drží s touto neschopnou vládou nad vodou, je únia s Európskou centrálnou bankou,“ dodal O'Leary.
Podobne ako on sa na stranu Lisabonu postavili aj ďalší podnikatelia, či pred tým negatívne naladení poľnohospodári. K nim sa pripojili celebrity – držiteľ nobelovky za literatúru Seamus Heaney či gitarista U 2 David Evans.
Ako prví už v stredu hlasovali obyvatelia odľahlých ostrovčekov. Vrtkavé počasie môže totiž zdržať doručenie lístkov do Dublinu. FOTO - SITA/AP
Je však sporné, či dokážu presvedčiť nerozhodnutých, ktorých je až 18 percent. Mnohí Íri budú navyše hlasovať skôr proti vládnej strane, ako proti Lisabonu. Práve preto, že nezvláda ekonomiku a núti ich hlasovať druhý raz.
„Budem hlasovať nie, lebo sme nahnevaní,“ povedala Irish Times mladá zamestnankyňa nemocnice. „Čo potrebujeme, je dostať Fiannu Fáil von a nahradiť ju inou vládou.“
Staršia žena s ňou však nesúhlasí. „Cowen nám všetkým škodí, ale budem hlasovať za Lisabon,“ povedala českým Hospodárskym novinám. „Ja sa ešte pamätám, keď bol v Írsku hlad.“
Klaus sa zmluvy bude ďalej štítiť
Ak Íri povedia áno, všetka pozornosť sa strhne na českého prezidenta.
PRAHA, BRATISLAVA. Ak Lisabon ratifikujú Íri, v zozname krajín, ktoré tak neurobili, zostanú len dve.
Poľský prezident Lech Kaczyński už sľúbil, že eurozmluvu podpíše, ak ho schvália Íri. Jeho český euroskeptický kolega Václav Klaus sa však rozhodne, až keď sa k zmluve vyjadrí český Ústavný súd.
Ten zmluvu už raz odobril.
FOTO - ČTK
Tlak na Klausa, aby podpísal, sa stupňuje. Ak budeme zdržovať, nedostaneme eurokomisára, povedal po návšteve Bruselu expremiér Mirek Topolánek. „Klaus nevydrží dlho. Tlak naňho bude veľmi silný,“ pritakal aj francúzsky štátny tajomník pre Európu Pierre Lellouche.
V bruselských kuloároch sa hovorí aj to, že Klaus by mohol podpis vymeniť za silnejší rezort v eurokomisii. Napríklad energetiku, o ktorú má záujem aj Slovensko. Analytik Vladimír Bilčík špeciálny prístup k Čechom však vylučuje. O posty v únii sa zvedie priveľký boj, aby si Praha diktovala.
Pavol Szalai