DUBLIN.
Podľa záverečných prieskumov verejnej mienky má tábor stúpencov ratifikácie, podporovaný všetkými hlavnými stranami, pohodlný náskok s 55 percentami. Existujú však obavy, že sa odporcom podarí posilniť ich vplyv medzi 18 percentami nerozhodnutých voličov.
Írsky premiér Brian Cowen v stredu varoval, že nadchádzajúce druhé referendum o Lisabonskej zmluve bude konečné, a že v prípade odmietnutia dokumentu bude ohrozená európska integrácia.
Existujú totiž obavy, že protivládne nálady v írskej verejnosti môžu prispieť k veľmi tesnému výsledku piatkového hlasovania. Prípadný neúspech plebiscitu by znamenal koniec Cowenovho pôsobenia na premiérskom poste.
Írsko si vybojovalo od EÚ niektoré ústupky, ak schváli Lisabonskú zmluvu. Cowen získal záruku, že jeho krajina bude mať eurokomisára, ako aj prísľuby, že zmluva neohrozí neutralitu Írska, jeho daňovú politiku a prísne zákony o interupciách.
Íri, tvoriaci menej než jedno percento polmiliardovej populácie EÚ, odmietli Lisabonskú zmluvu v prvom referende 12. júna 2008.
Proti schváleniu zmluvy o inštitucionálnej reforme EÚ sa vtedy vyslovilo 53,4 percenta zúčastnených voličov, zatiaľ čo za ich hlasovalo 46,6 percenta.
Rozdiel medzi oboma tábormi predstavoval menej než 110.000 z vyše 1,6 milióna odovzdaných hlasov. Zo 43 volebných obvodov sa iba sedem vyslovilo za ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. Na referende sa zúčastnilo 53,1 percenta oprávnených voličov.
Írsko je jediná krajina spomedzi 27 štátov únie, kde reformnú zmluvu EÚ neschvaľuje parlament, ale občania.