CANBERRA. Nová séria vĺn cunami, ktorá zasiahla ostrovy v južnom Tichomorí, kde zahynulo vyše 100 ľudí, odhalila obmedzenosť výstražného systému vytvoreného po ničivom podmorskom zemetrasení v Indickom oceáne z roku 2004. Vyplýva to z názorov odborníkov, ktoré sprostredkovala tlačová agentúra Reuters.
Pozdĺž ázijského tichomorského pobrežia na varovanie slúži škála systémov od plážových megafónov po monitorovacie zariadenia inštalované vo veľkej hĺbke oceánu, ktoré na pevninu vysielajú signály o možnom vzniku vĺn cunami.
Najnovšie zemetrasenie s magnitúdou 8,0 však vzniklo tak blízko ostrovov Samoa a Americká Samoa, že cunami sa vytvorili rýchlejšie, než bolo možné pred nimi varovať.
"Výstražný systém pred cunami je vo väčšine krajín nepoužiteľný, pretože vznik vĺn je okamžitý. Týka sa to najmä krajín ako Indonézia či Papua Nová Guinea," uviedol predseda austrálskej Spoločnosti pre seizmologické technológie Kevin McCue. Podľa neho by bolo účinnejšie, keby sa ľudia naučili unikať do vysokopostavených či vzdialených miest hneď, ako pocítia otrasy dlhšie ako 30 sekúnd.
Podľa McCuea by malo vzdelávanie o cunami byť zahrnuté do osnov v školách v celom tichomorskom regióne. Samoa k tomu pristúpila v roku 2004 a deti tam nacvičujú situácie pri evakuáciách, ale aj spôsob mobilnej komunikácie pri varovaní blízkych.
Pracovník turistickej kancelárie v Samoe David Vaeafe, ktorého oslovila televízna stanica Sky News, sa však posťažoval, že polícia varovala občanov nedostatočne, keď im veľmi bežným spôsobom odporúčali, aby sa stiahli do vyššie položených oblastí. "Niektorí mladí v horách alarmovali ľudí búchaním o kovové predmety, ako keby ich zvolávali do kostola," povedal Vaeafe.