ŽENEVA, TEL AVIV. Američania a Iránci vyjednávali po prvý raz po takmer 30 rokoch medzi štyrmi očami. Stalo sa tak dnes vo švajčiarskej Ženeve, kde sa iránski predstavitelia stretli s členmi Bezpečnostnej rady OSN (USA, Rusko, Británia, Francúzsko, Čína) a Nemecka.
Úspech aj za to málo
Hoci podľa všetkého k ničomu konkrétnemu nedospeli, analytici stretnutie označujú za dôkaz, že „Obamov“ Biely dom dodržiava svoj sľub novej otvorenejšej politiky k Teheránu. Niektorí za úspech označujú už len to, že stretnutie sa uskutočnilo a údajne sa plánuje aj jeho pokračovanie ešte tento mesiac. Posledné rokovania sa pred rokom skončili fiaskom.
Irán svet už dlho provokuje neochotou zastaviť jadrový program, ktorý je podľa Západu zameraný na výrobu atómovej bomby. O svojom jadrovom programe odmieta diskutovať. Včera Iránci napokon o jadre hovorili. Síce len všeobecne, ale predsa. Ich protistrana však včera chcela počuť viac.
Napríklad aj o tajnom jadrovom zariadení pri Kome, ktorého existenciu teheránsky režim priznal iba minulý týždeň.
Iránske naťahovanie
Skeptici hovoria, že nekonkrétne rokovania Irán zneužíva, aby získal čas. Teherán totiž otvorene hovorí, že sa „práva“ na jadro sa aj tak nevzdá.
Washington tvrdí, že Iráncom dá čas do konca roka. Buď začnú vyjednávať o výmene jadrového programu za ekonomické výhody, alebo budú čeliť sankciám. Tentoraz by mali zasiahnuť životne dôležitý energetický priemysel.