APIA. Deň po tom, ako Americkú Samou - zámorské autonómne územie USA v Tichom oceáne - zasiahli vražedné vlny tsunami, vyrojili sa do ulíc zničených miest ľudia, ktorí rabujú v obchodoch.
Podľa Filiho Sagapolutela, spravodajcu novozélandského rozhlasu z Americkej Samoy, vlny tsunami zničili asi 90 percent obchodov v hlavnom meste Pago Pago. Ľudia si podľa neho odnášajú vo veľkom najmä alkohol a cigarety, ktoré sa neskôr budú snažiť predať. Polícia nestíha situáciu kontrolovať, keďže sa v prvom rade sústredí na pomoc obetiam tragédie.
Zemetrasenie a následné vlny tsunami, ktoré v utorok zasiahli okrem Americkej Samoy aj Samou a Tonga, si vyžiadali najmenej 148 obetí. V Samoe sa vo štvrtok zvýšil počet obetí na 110. V Americkej Samoe podľa doterajších informácií zahynulo 31 a na súostroví Tonga sedem ľudí. Podľa predstaviteľa vlády Samoy, ktorého pod podmienkou anonymity cituje agentúra AFP, sú ešte stále mnohí ľudia pod sutinami zrútených budov alebo na mori.
Vlny tsunami, ktoré zasiahli Americkú Samou, merali podľa Tichomorského centra varovania pred tsunami 1,5 metra, Samou zasiahli vlny vysoké 0,7 metra. Podľa rozhlasovej stanice Radio Polynesia boli však vlny v Americkej Samoe až 7-metrové.
Otrasy s magnitúdom 8,0, ktoré tsunami vyvolali, zaznamenali v stredu o 06.48 miestneho času (utorok 19.48 SELČ) v hĺbke 18 kilometrov pod morským dnom. Ich zdroj seizmológovia lokalizovali približne 195 kilometrov južne od hlavného mesta Samoy Apia.
Slováci sú v bezpečí
O dvoch občanoch Slovenskej republiky, ktorí sa v čase úderu ničivých vĺn cunami nachádzali na Samoe, vieme, že sú v poriadku a neboli prírodnou katastrofou nijako zasiahnutí. TASR o tom dnes informoval hovorca MZV SR Peter Stano.
Podľa neho je zložitejšia situácia v Indonézii, ktorú v stredu zasiahlo silné zemetrasenie a vyžiadalo si stovky obetí. V krajine sa nachádza niekoľko občanov SR. MZV požiadalo prostredníctvom svojich registračných formulárov o informácie tých slovenských občanov, ktorí o sebe dali vedieť ešte pred vycestovaním do Indonézie.