BUKUREŠŤ. Niekdajší popredný predstaviteľ obávanej rumunskej tajnej služby Securitate, exgenerál Nicolae Plesita zomrel na následky cievnej mozgovej príhody 28. septembra v sanatóriu rumunskej spravodajskej služby v Bukurešti.
O úmrtí muža, ktorý čelil po spoločenských zmenách v krajine viacerým obvineniam a ktorého ešte v marci tohto roku zbavili viny v súvislosti s podozrením, že stál za bombovým útokom na rozhlasovú stanicu Slobodná Európa v Mníchove pred 28 rokmi, informovali rumunské médiá.
Vojenská prokuratúra v Bukurešti obžalovala niekdajšieho generála Securitate ešte v roku 2005 za kontakty, ktoré udržoval s teroristom Carlosom, svojho času jedným z najhľadanejším mužov planéty.
Plesita bol dôvodne podozrivý zo zločinov proti mieru a ľudskosti, pretože sa mal spolupodieľať na operáciách niekdajšieho rumunského režimu s cieľom umlčať opozičných predstaviteľov, okrem iného s využitím Carlosových žoldnierov.
Exgenerálovi pripisovali aj veľmi významnú úlohu pri pokuse o likvidáciu bývalého popredného predstaviteľa Securitate Iona Mihaia Pacepu, ktorý v roku 1978 ušiel do USA.
Bývalý generál Securitate, ktorý sa pri vyšetrovaní priznal, že pôsobil ako sprostredkovateľ medzi niekdajším rumunským diktátorom Nicolae Ceaušescom a Carlosom, to však nebolo prvé obvinenie v súvislosti s jeho kontaktmi s týmto mužom, pretože podobnej žalobe čelil už v roku 1997. Túto kauzu však v roku 2000 uzavreli.
Kedysi obávaný terorista Carlos známy pod prezývkou Šakal, ktorého pravé meno je Ilich Ramirez Sanchez, si vo francúzskom väzení odpykáva v súčasnosti doživotný trest za vraždu dvoch francúzskych policajtov a ich libanonského informátora v roku 1975. Muž venezuelského pôvodu sa neslávne preslávil ešte v období studenej vojny, keď sa jeho meno objavilo v súvislosti s niekoľkými veľkými teroristickými útokmi, atentátmi a únosmi. Medzi jeho mediálne najsledovanejšie akcie patril útok na sídlo Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo Viedni v roku 1975 a únos lietadla spoločnosti Air France do Ugandy v roku 1976.
Je však pravdepodobné, že v rokoch 1981-1983 zrealizoval Carlos aj sedem nariadení vtedajšieho najvyššieho rumunského predstaviteľa, vrátane bombového útoku na mníchovské sídlo rozhlasovej stanice Slobodná Európa z roku 1981, pri ktorom sa zranilo osem ľudí, či likvidácie dvoch bývalých dôstojníkov Securitate, ktorí ušli z balkánskej krajiny na Západ.