SME

Cunami zabíjalo v Tichomorí, zemetrasenie zasiahlo Indonéziu

Oblasť častých zemetrasení Ohnivý kruh má za sebou čierny deň. Na tichomorské ostrovy udrelo cunami, na Indonéziu silné zemetrasenie.

Zaplavené ulice mesta Fagatogo na Americkej Samoe.Zaplavené ulice mesta Fagatogo na Americkej Samoe. (Zdroj: TASR)

APIA. Silné zemetrasenie v Tichom oceáne o sile 8,0 magnitúdy vyvolalo vlnu tsunami. Tá zasiahla v plnej sile tichomorský štát Samoa, kde si vyžiadalo podľa posledných informácií najmenej 120 obetí.

Na území susednej Americkej Samoy zahynulo pri prírodnej katastrofe najmenej 24 ľudí. Americký prezident Barack Obama vyhlásil toto ostrovné teritórium za oblasť postihnutú vážnou katastrofou a nariadil vyčleniť z federálnych fondov značné sumy na odškodnenie rodín obetí a rekonštrukciu zničených oblastí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vlny tsunami, ktoré zasiahli Americkú Samou, merali podľa Tichomorského centra varovania pred tsunami 1,5 metra, Samou zasiahli vlny vysoké 0,7 metra. Podľa rozhlasovej stanice Radio Polynesia boli však vlny v Americkej Samoe až 7-metrové.

Ako TASR informoval hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Peter Stano, ministerstvo zatiaľ nemá informácie o tom, že by sa medzi obeťami nachádzali aj občania SR, situáciu však ďalej sleduje.

Vlny v nepatrnej miere zasiahli aj pobrežia Japonska, ktoré sú od miesta vzniku vzdialené niekoľko tisíc kilometrov. V stredu o tom informoval japonský meteorologický úrad, ktorý zaznamenal asi 10-centimetrové vlny na ostrovoch južne od Tokia, ako aj na severnom pobreží hlavného ostrova Honšú. Úrad predtým varoval pred tsunami do výšky 50 centimetrov, výstrahu však po šiestich hodinách odvolal.

SkryťVypnúť reklamu

Tonga hlási sedem mŕtvych Siedmi ľudia sú mŕtvi a ďalší traja nezvestní v ostrovnom štáte Tonga. Tongské úrady vyhlásili severný ostrov Niuatoputapu za miesto národnej tragédie po tom, ako informovali o "vážnych škodách", ktoré živel napáchal v hlavnej dedine ostrova: zničil nemocnicu, vládne budovy aj pristávaciu dráhu letiska.

Čo je cunami

Obrovské vlny, ktoré útočia na pobrežie brutálnou silou. Pohybujú sa rýchlosťou až do 720 km za hodinu. Práve preto je veľmi ťažké ich ničivým účinkom predchádzať. Slovo cunami pochádza z japonských slov cu (prístav) a nami (dlhá vlna). Najčastejšou príčinou je zemetrasenie na morskom dne. Až 80 percent cunami vzniká v Tichom oceáne.

"Podľa doterajších informácií z Niuatoputapu prišlo o život sedem ľudí, traja sú nezvestní a štyria utrpeli veľmi vážne zranenia," uviedol vo svojom vyhlásení premiér Lord Tuita. "Máme správy o tom, že tsunami spôsobili vážne škody v dedine Hihifo, ktorá je akoby hlavným mestom ostrova," vysvetlil premiér. "Nemocnica na ostrove utrpela veľké škody; následkom zničenia technických zariadení na ostrove bolo prerušené telefónne spojenie; domy a vládne budovy boli zničené," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Miestne úrady si prenajali lietadlo na obhliadnutie škôd, ale to nebolo schopné na postihnutom ostrove, ktorý údajne zasiahli až štvormetrové vlny, pristáť. Tsunami zničili až päť percent všetkých budov. Obyvatelia Nuku'alofy nepocítili zemetrasenia, ani nezaznamenali väčšie vlny. Na ostatných ostrovoch Tongy bol dopad tsunami iba minimálny.

Otrasy s magnitúdom 8,0 zaznamenali v stredu o 06.48 miestneho času (utorok 19.48 SELČ) v hĺbke 18 kilometrov pod morským dnom. Ich zdroj seizmológovia lokalizovali približne 195 kilometrov južne od hlavného mesta Samoy Apia.

Južný Pacifik a Indonézia v Ohnivom kruhu

Zemetrasenie so silou 7,6 o niekoľko hodín po Samoe udrelo pri indonézskom ostrove Sumatra. Indonézske úrady prišli najprv s odhadom 75 mŕtvych, neskôr ho zvýšili na 100 – 200. Na kopu betónu sa zmenili domy, hotely, školy a mosty. Pod troskami 500 budov uviazlo 100 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

„Je tu obrovská panika, vodovodné potrubia sa poškodili a zaplavili ulice,“ povedal Reuters očitý svedok z mesta Padang s 900­-tisíc obyvateľmi.

Tak tichomorské ostrovy, ako aj Indonézia ležia v takzvanom Ohnivom kruhu, kde sa lámu tektonické dosky a zemetrasenia sú tam preto častým javom.

Utorok a streda obyvateľom v oblasti Ohnivého kruhu pripomenuli tragédiu z roku 2004. Cunami, ktoré vyvolalo zemetrasenie, vtedy zabilo 230-­tisíc ľudí v jedenástich krajinách.

Povodne postihli vyše dva milióny Filipínčanov Filipínska vláda v stredu informovala o tom, že počet ľudí, ktorým povodne na Filipínach vážne poškodili domy alebo ich úplne pripravili o strechu nad hlavou, presiahol dva milióny.

Takmer 800 000 ľudí muselo byť presídlených. Z tohto počtu zhruba 400 000 ľudí našlo prechodný domov v jednom z viac ako 500 evakuačných stredísk v okolí metropoly Manila a vo východnej časti Filipín. Ostatných prichýlila rodina či priatelia žijúci v menej postihnutých oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

Filipínska rodina zachraňuje majetok zo zatopených domov v Manile. FOTO: ČTK

Najhoršie záplavy za posledných 40 rokov, ktoré vyvolali mohutné sobotňajšie zrážky, pripravili o život podľa posledných správ 246 ľudí. Počet obetí však ešte môže rásť, keďže ďalších 42 ľudí je stále nezvestných. Osemdesiat percent územia metropoly Manila sa ocitlo pod vodou.

Pomôže americká armáda

Americké ozbrojené sily vyšlú vojakov a techniku na Filipíny, aby tam pomohli obetiam rozsiahlych záplav, ktoré postihli viac ako 2 milióny ľudí. V stredu o tom informovala veľvyslankyňa Spojených štátov amerických v Manile. Veľvyslankyňa Kristie Kenneyová uviedla, že plánované spoločné cvičenie ozbrojených síl USA a Filipín sa zmení na záchrannú operáciu v snahe pomôcť tým, ktorí prežili víkendovú pohromu.

SkryťVypnúť reklamu

V uliciach filipínskeho mesta Rodriguez. FOTO: SITA

"Spolupracujeme s filipínskymi ozbrojenými silami na presmerovaní dlho plánovaného cvičenia," povedala pre novinárov počas jej návštevy preplneného evakuačného centra pre ľudí zasiahnutých záplavami nachádzajúceho sa v Manile. "Prídu zdravotnícke tímy, technika na pomoc pri odstraňovaní sutín, buldozéry, vysokozdvižné vozíky; a bude mať niekoľko ťažkotonážnych vrtuľníkov, aby sme pomohli pri vyčistení Manily a aby ľudia mohli pokračovať vo svojich životoch," uviedla Kenneyová.

Hovorca filipínskych ozbrojených síl podplukovník Romeo Brawner oznámil, že do krajiny už dorazilo päť nákladných áut, päť vozidiel typu HMMWV, jeden buldozér, dva vysokozdvižné vozíky a 30 amerických zdravotníkov. Ako dodala veľvyslankyňa, USA na Filipíny pošlú tiež humanitárnu pomoc vrátane zdravotníckych zásob v hodnote 4 milióny amerických dolárov (2,7 milióna eur). Nespresnila však, koľko vojakov by malo prísť do krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

"Máme zdravotnícke tímy tvorené 30 až 40 ľuďmi... Koľko bude potrebných na prácu s nákladiakmi a vysokozdvižnými vozíkmi, to číslo nepoznám," dodala.

Na Filipínach sa už nachádza malý kontingent amerických vojakov, ktorí tu cvičia miestne ozbrojené sily na boj proti moslimským extrémistom. Títo vojaci pomáhajú pri záchranných prácach už od víkendu.

Tajfún zabíjal aj v Kambodži a Vietname

Tajfún Ketsana pripravil v Kambodži o život najmenej 11 ľudí. V stredu o tom informovali miestne úrady. Deväť ľudí prišlo o život ešte v utorok v centrálnej časti krajiny, ďalší dvaja zahynuli v noci z utorka na stredu na severe Kambodže. Ďalších najmenej 29 ľudí je zranených, hlásia miestne zdroje.

Tajfún Ketsana už v minulých dňoch pripravil o život najmenej 277 ľudí na Filipínach a vo Vietname.

SkryťVypnúť reklamu

Brusel posiela pomoc Európska komisia vyčlenila 150 tisíc eur na pomoc pre mohutným zemetrasením a následnými vlnami tsunami zdevastovaným ostrovom Samoa a Americká Samoa. Finančnú injekciu prvej pomoci pre región južného Tichomoria ohlásil v stredu eurokomisár pre humanitárnu pomoc Karel De Gucht.

Podľa neho sú peniaze určené pre obete prírodnej katastrofy a dodatočná dotácia nie je vylúčená. Čiastku využije Medzinárodná asociácia červeného kríža pre nákup liekov a zdravotníckych potrieb, stanov, prikrývok, pitnej vody, potravín a iných potrieb prvej pomoci, ktoré rozdistribuuje obyvateľom na zničených ostrovoch.

Pre otepľovanie bude počasie ešte ničivejšie

Tajfún na Filipínach, vo Vietname a v Kambodži usmrtil asi 300 ľudí. V budúcnosti to bude horšie.

SkryťVypnúť reklamu

MANILA, BRATISLAVA. Odpad, ktorý upchal mestskú kanalizáciu. K tomu silný tajfún Ketsana a nepretržitý dážď. Tak vyzerala situácia vo filipínskom hlavnom meste Manila. Záplavy postihli dva milióny obyvateľov a podľa agentúry Reuters usmrtili 246 ľudí. Ďalších 40 zabili vo Vietname a 11 v Kambodži.

Ketsana je iba predzvesť čohosi, na čo sa musia Filipínci v budúcnosti pripraviť. Vplyvom globálnych klimatických zmien možno očakávať, že oblasť budú zasahovať ešte silnejšie búrky.

Filipíny: Pozor na klímu

Vláda preto vyzvala bohaté krajiny, aby sa čo najrýchlejšie dohodli na znižovaní emisií CO2. „Ketsana je iba ukážkou následkov, ktoré má ľudská nečinnosť v otázke klimatických zmien,“ povedal novinárom Heherson Alvarez, hlavný filipínsky vyjednávač na stretnutí v thajskom Bangkoku.

SkryťVypnúť reklamu

Tam od pondelka zasadá medzinárodná skupina delegátov a pripravuje podklady na decembrový klimatický summit v Kodani. Na ňom by malo dôjsť k dohode, ktorá nahradí Kjótsku z roku 1997.

Pomoc bohatých

Chudobné krajiny pripomínajú bohatým, že práve ony uplynulých dvesto rokov ťažili zo znečisťovania životného prostredia. Najviac ohrozené sú najmä tichomorské štáty. Požadujú redukciu emisií nad 30 percent. Zároveň chcú od bohatých krajín pomoc pri riešení následkov klimatických zmien. Svetová banka odhaduje, že ročne na to bude potrebných asi sto miliárd dolárov.

Tomáš Prokopčák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 011
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 546
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 343
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 970
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 764
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 743
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 836
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Toto sú falošné správy,“ napísal Rubio.


TASR 2
Vozidlá zdravotníkov sa dostali pod paľbu.

Zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia.


TASR 1
Ilustračné foto

Izrael 18. marca po takmer dvoch mesiacoch prímeria obnovil boje v Pásme Gazy.


TASR
Kamila po omši zaželala prítomnému davu šťastnú Veľkú noc.

Pozornosť médií zaujala prítomnosť Andrewa.


TASR

Sportnet

Momentka zo zápasu HC Prešov - HK Skalica vo finále play-off Slovenskej hokejovej ligy (SHL).

V treťom finálovom zápase si Skaličania pripísali prvý triumf.


a 1 ďalší
ONLINE: Veľká cena Saudskej Arábie 2025, formula 1 (F1).

Sledujte s nami ONLINE prenos z Veľkej ceny Saudskej Arábie 2025 v rámci seriálu formula 1 (F1).


Hráč Arsenalu Gabriel Martinelli sa teší zo spoluhráčmi z gólu proti Ipswichu.

V bitke dvoch londýnskych celkov zvíťazili futbalisti Chelsea.


TASR
Na snímke je slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Holandskú klasiku vyhrala bývalá majsterka Európy.


SkryťZatvoriť reklamu