Soul 3. apríla (TASR) - Severná Kórea dnes vyhlásila, že obnoví dialóg s USA. Zároveň však varovala, že odstúpi od akýchkoľvek rokovaní v prípade, že ju Spojené štáty budú naďalej "očierňovať".
Pchjongjang oznámil, že rozhodnutie je reakciou na návrhy predložené americkými predstaviteľmi na ich nedávnych stretnutiach so severokórejskými zástupcami v OSN.
"Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) dôkladne zvážila postoj americkej strany a rozhodla sa obnoviť rokovania...,(ale) nemalo by sa opakovať neoprávnené očierňovanie KĽDR, a ak k takýmto veciam dôjde, (KĽDR) bude považovať pozíciu USA za falošnú," uviedol hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí.
Americký prezident George W. Bush v januári označil KĽDR spolu s Irakom a Iránom za "os zla" - krajiny snažiace sa získavať zbrane hromadného ničenia.
Na rokovania do Severnej Kórey medzitým pricestoval osobitný vyslanec juhokórejského prezidenta a bývalý minister pre zjednotenie Lim Tong-won.
Cieľom trojdňových rozhovorov bude presvedčiť komunistické vedenie KĽDR, aby sa oživili zablokované diplomatické kontakty a podporil mier na rozdelenom polostrove.
V Pchjongjangu Lim rokoval so svojím severokórejským partnerom Kim Jong Sunom. Vyslanec "osobitne zdôraznil", že KĽDR musí obnoviť dialóg s Washingtonom v snahe vyriešiť dlhotrvajúce nezhody vyvolané podozreniami, že vyvíja zbrane hromadného ničenia.
Americkí a juhokórejskí predstavitelia tvrdia, že Severná Kórea má dostatok plutónia na výrobu jednej alebo dvoch atómových bômb. Komunistický štát však bráni inšpektorom OSN vo vstupe do svojich jadrových zariadení, takže je nemožné zistiť, či skutočne realizuje tajný zbrojný program.
Podľa americkej strany má KĽDR v súčasnosti k dispozícii 5000 ton biochemických zbraní a vyvíja raketu schopnú uniesť značné množstvo nebezpečného materiálu až na Aljašku, Havajské ostrovy a do niektorých častí USA.
Washington taktiež označuje Severnú Kóreu za významného vývozcu raketových technológií do krajín ako sú Irán, Líbya, Sýria a Egypt.