SME

Špaček: Klaus využil pápeža na svoju propagáciu

Skutočnosť, že Václav Klaus sa počas návštevy takmer nepretržite pohyboval v prítomnosti pápeža, nechýbal ani na omši v Brne, a ani na stretnutí Benedikta XVI. s akademickou obcou, je podľa niektorých komentátorov zvláštna.

PRAHA. Za veľmi úspešnú označil trojdňovú návštevu pápeža Benedikta XVI. v ČR prezident Českej republiky Václav Klaus. Zároveň vyjadril presvedčenie, že návšteva prispela k posilneniu vzťahov medzi ČR a Vatikánom. Klaus to uviedol na letisku v Prahe na brígingu krátko pred oficiálnou rozlúčkou s vatikánskym hosťom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myslím si, že (návšteva) posilnila vzťahy ČR a Vatikánu, ktoré sú dobré, a pevne verím, že budú dobré aj v budúcnosti. Mali sme to šťastie tú návštevu tu zažiť, prežiť si ju, a verím, že podobným spôsobom ako ja uvažuje drvivá väčšina občanov ČR, zdôraznil Klaus a ďalej spresnil, že návšteva vyslala aj signál, že Česko, napriek vnútropolitickým problémom kvôli zrušeniu plánovaných predčasných volieb, je fungujúcou krajinou.

SkryťVypnúť reklamu

Rešpektuje situáciu u nás a vidí, že ČR ho prijala ako fungujúca krajina, a toto je správa, ktorá by mala znieť aj u nás doma. Všetci najvyšší ústavní činitelia pri tejto významnej návšteve fungovali celkom štandardným spôsobom a súčasný politický problém sa na tejto návšteve vôbec, ale vôbec nepodpísal, dodal Klaus.

Skutočnosť, že Václav Klaus sa počas návštevy takmer nepretržite pohyboval v prítomnosti pápeža, nechýbal ani na omši v Brne, a ani na stretnutí Benedikta XVI. s akademickou obcou, je podľa niektorých komentátorov zvláštna.

Vyskytoval sa všade a bol neustále prítomný. Aj ten záverečný brífing na letisku to je niečo celkom mimoriadne. V tomto prípade prezident Klaus využil tú možnosť v plnej, vrchovatej miere, a zúčastnil sa prakticky všetkého, čo je veľmi nezvyklé a púta to pozornosť, poznamenal Ladislav Špaček, bývalý hovorca exprezidenta Václava Havla, ktorý je uznávaným odborníkom na otázky protokolu a etikety. Naznačil tak, že Klaus chcel z návštevy pápeža vyťažiť politické body.

SkryťVypnúť reklamu

Pápež ukončil návštevu Česka

Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi, pápež Benedikt XVI., sa dnes večer na ruzynskom letisku v Prahe rozlúčil s prezidentom Václavom Klausom a ďalšími ústavnými činiteľmi a krátko po 18.00 h ukončil svoju trojdňovú návštevu Česka. Išlo o jeho 13. zahraničnú cestu a údajne poslednú v tomto roku.

Benedikt XVI. pred odletom poďakoval za srdečné privítanie v Česku a aj za úsilie dobrovoľníkov, ktorí pomáhali zaisťovať omše v Brne a v stredočeskom meste Stará Boleslav. Na prvú omšu prišlo v nedeľu do Brna 120.000 veriacich, a na druhú dnes ďalších 50.000 pútnikov. Obe omše boli aj so slovenskou účasťou, o čom svedčili početné slovenské vlajky.

Vo chvíli slávnostného rozlúčenia vám chcem vyjadriť svoje poďakovanie za štedrú pohostinnosť, ktorej sa mi dostalo počas krátkeho pobytu v tejto nádhernej krajine, poďakoval pápež pri rozlúčke na letisku po česky.

SkryťVypnúť reklamu

Pápeža do vlasti prepraví český letecký špeciál. Rovnaké lietadlo typu airbus pápeža viezlo aj z Prahy na omšu do Brna. Je to výraz celkom mimoriadnej priazne, komentoval túto skutočnosť znalec protokolu Ladislav Špaček.

Benedikt XVI. bol v Česku od soboty. Stretol sa s prezidentom Václavom Klausom, ústavnými činiteľmi, predstaviteľmi českých kresťanských cirkví, akademikmi a aj s katolíckymi biskupmi. V Prahe sa počas pápežovej návštevy rokovalo aj o nevyriešených otázkach pred siedmimi rokmi podpísanej, ale českým parlamentom neratifikovanej zmluvy s Vatikánom, a aj o odložení plánu českého štátu na majetkové vyrovnanie sa s cirkvami za konfiškácie z obdobia komunizmu.

O bilaterálnych vzťahoch rokoval český premiér Jan Fischer s vatikánskym premiérom, kardinálom Tarcisiom Bertonem. Fischer následne ocenil, že Vatikán nechce v týchto otázkach na Prahu naliehať. Katolícka cirkev je pripravená tieto rokovania teraz neiniciovať, odložiť ich a vyčkať na ekonomické oživenie, informoval Fischer.

SkryťVypnúť reklamu

tasr

Česká republika

Pavel Blažek.

Po bitcoinovej kauze odstúpil aj z kandidátky na parlamentné voľby.


TASR 1

Za posledných päť rokov dokúpilo zhruba 45 ton zlata.


TASR 9
Český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Stretli sa s českým europoslancom Tomášom Zdechovským.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 987
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 506
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 386
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 577
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 888
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 381
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 947
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 708
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR
Ilustračné foto.

Informácie iránskych médií neobsahovali žiadne podrobnosti.


TASR
Ilustračná snímka.

Nadácia GHF je často kritizovaná.


TASR
Elon Musk a Donald Trump.

Prezident USA nemá záujem napraviť svoj vzťah s Muskom.


TASR 2

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu