JERUZALEM, BRATISLAVA. Iránsky teokratický režim včera testoval svoje najvyspelejšie rakety, medzi nimi Šaháb3, ktorá doletí až do Izraela či k americkým vojenským základniam v Perzskom zálive. Skúšku si načasoval práve na najväčší sviatok v židovskom kalendári Jom Kippur Deň zmierenia.
Väčšina židov, aj tých, ktorí sa nepovažujú za veriacich, sa vtedy zvykne postiť, ako aj úplne odpojiť od elektriny. Väčšina televízorov či rádií a počítačov s internetom tak včera ostala v Izraeli vypnutých. Ulice boli prázdne a len málokto si sadol do auta, opísala atmosféru v Jeruzaleme americká agentúra.
Izrael to berie vážne Načasovanie raketových skúšok preto brali izraelskí politici veľmi citlivo. „Pre tých, ktorí stále pochybujú, to dokazuje, že Irán je stále najväčšou hrozbou pre mier a bezpečnosť vo svete,“ citovala agentúra AP Danny Ayalona z izraelského ministerstva zahraničia.
Jom Kippur 1973 Izraelský denník Haarec v tejto súvislosti pripomenul traumatickú vojnu v roku 1973, keď arabské štáty využili sviatok Jom Kippur na zaskočenie izraelskej armády.
„Skúšky ukazujú, že Teherán je pripravený na akúkoľvek hrozbu z akejkoľvek krajiny,“ povedal ešte v nedeľu šéf leteckých síl iránskych Revolučných gárd Hossein Salami. Dvojdňové cvičenia dostali meno Prorok IV.
Izrael spolu so Západom navyše podozrieva Irán, ktorý neskrýva svoju nenávisť k židovskému štátu, z výroby atómovej bomby.
Podozrenia sa posilnili aj potom, ako sa ukázalo, že Tehrán utajoval druhé zariadenie, ktoré buduje na obohacovanie uránu. Ten sa používa tak na civilné účely, ako aj na výrobu jadrovej zbrane.
Sankcie opäť na stole
Stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN (USA, Čína, Rusko, Francúzsko a Veľká Británia) plus Nemecko preto budú tento týždeň v Ženeve diskutovať o prísnejších sankciách proti Iránu. Ten komplikuje prácu nukleárnym inšpektorom a viackrát zavádzal o svojom jadrovom programe.
Posledné testy Iránu západné veľmoci ešte viac popudili. Paríž vyzval Teherán, aby prestal destabilizovať región. Londýn to komentoval ako každoročnú provokácie, ktoré by v nijakom prípade nemali oddialiť rokovanie o sankciách v Ženeve.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Znepokojené sú USA aj Rusko
Biely dom označil dnes najnovšie raketové skúšky Iránu za "provokatívne". Vyzval Teherán, aby súhlasil s okamžitým a neobmedzeným prístupom k svojmu druhému závodu na obohacovanie uránu, ktorého výstavbu nedávno odtajnil.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov medzitým vyhlásil, že dnešné skúšky najmodernejších iránskych rakiet vyvolávajú znepokojenie v čase stále nevyriešeného sporu okolo jadrového programu islamskej republiky. Lavrov však zároveň apeloval na zdržanlivosť a Teherán vyzval na spoluprácu s inšpektormi OSN a úplné zodpovedanie otázok súvisiacich s novým nukleárnym závodom.
Irán uskutočnil nové raketové skúšky v rámci vojenských cvičení pred tým, ako sa jeho zástupcovia vo štvrtok v Ženeve stretnú s predstaviteľmi piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecka na rozhovoroch o jadrovom programe.
"Zjavne to boli vopred plánované vojenské cvičenia," povedal hovorca Bieleho domu Robert Gibbs po otázke na testy rakiet. "Všetky takéto (skúšky) by som zaradil k provokatívnemu charakteru, s akým Irán vystupuje na svetovej scéne už niekoľko rokov."
Gibbs zopakoval požiadavku amerického prezidenta Baracka Obamu na to, aby Irán úplne objasnil svoj jadrový program. Západné krajiny obviňujú Teherán z tajného vývoja jadrových zbraní, čo Irán popiera s tým, že jeho cieľom je výlučne mierová výroba jadrovej energie.
Zdroj: Reuters
tasr