MADRID.
Baskickí nacionalisti však uviedli, že na ponuku, ktorej časť zverejnili vo svojom denníku Gara, neočakávajú pozitívnu odpoveď.
"Budeme nosiť zbrane dovtedy, kým nepriatelia Euskal Herria (Baskickej krajiny) budú pokračovať v útlaku a popieraní," uviedla ETA. Pre oblasť, tradične osídlenú baskicky hovoriacim obyvateľstvom, tiahnucu sa pod Pyrenejami na severe Španielska a na juhu Francúzska, pritom použila baskický názov.
Socialistický španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero, ktorý sa v roku 2006 počas deväťmesačného prímeria neúspešne pokúšal s povstalcami rokovať, teraz tvrdí, že jedinou možnosťou pre ETA je jednostranná kapitulácia, a prisľúbil, že dá uväzniť všetkých členov ETA.
ETA vo svojom komuniké položila španielskej vláde otázku, či by povolila referendum o nezávislosti. Podľa prieskumov by väčšina Baskov nejakú formu takého usporiadanie uvítala.
"Ak ETA umlčí svoje zbrane, bude (vláda) pripravená rešpektovať rozhodnutie väčšiny baskického obyvateľstva, ak si zvolia nezávislosť?" pýta sa autor článku.
Vláda na ponuku zatiaľ nereagovala, ale hlavné španielske politické strany sa veľmi jasne vyjadrili, že sú proti akémukoľvek hlasovaniu o nezávislosti Baskicka.
Zakázaná povstalecká skupina, ktorú podporuje menšia časť baskického obyvateľstva, doteraz poslednýkrát zaútočila koncom júla bombami v severošpanielskom meste Burgos a na ostrove Malorka, kde zahynuli dvaja policajti.
Baskickí separatisti bojujú viac ako 40 rokov za vytvorenie nezávislého baskického štátu. Násilná kampaň si vyžiadala už viac ako 820 ľudských životov. EÚ a USA považujú organizáciu ETA za teroristické zoskupenie.