VIEDEŇ. Piatkové verejné prerokovanie dostavby jadrovej elektrárne Mochovce vo Viedni vyvolalo protesty protiatómových zoskupení, ktoré ho považujú za prázdne gesto tamojších politikov. Ako uviedli vo svojom tlačovom vyhlásení organizácie Antiatom Szene a Resistance for Peace, iniciatíva členky mestskej rady pre životné prostredie Ulli Simovej je "čistou fraškou", keďže posudzovanie vplyvov na životné prostredie v tejto podobe "nemá na Slovensku nijakú právnu záväznosť a jasne tak porušuje predpisy EÚ". Na protest proti Simovej "kontraproduktívnemu a hlúpemu populizmu" usporiadali protidemonštráciu pred budovou viedenskej Technickej univerzity, kde sa konalo prerokovanie za prítomnosti zástupcov Slovenských elektrární a Úradu jadrového dozoru.
"Mesto Viedeň vo svojom letáku naznačuje, že námietky občanov budú odovzdané slovenským úradom a následne prerokované. Nespomína však skutočnosti, že celé konanie je protiprávne a nie sú tak dané nijaké právne záväzky, rovnako ako to, že spolková vláda má možnosť začať konanie proti Slovensku pre porušenie zmluvy," uvádzajú mimovládne organizácie v spoločnom vyhlásení. Pripomienky rakúskych občanov môžu podľa nich "skončiť v koši slovenského ministerstva životného prostredia", pričom nebude možné obrátiť sa na nezávislý súd. Viedeň pritom spolupracuje pri "fraške" prevádzkovateľov Mochoviec a zámerne klame občanov, tvrdia protiatómové skupiny. Tie zároveň vyzývajú rakúsku vládu a všetky spolkové krajiny, aby bezodkladne podali na úrovni EÚ sťažnosť pre porušenie európskeho práva.
Jednou z hlavných tém piatkového prerokovania bolo aj načasovanie procesu vyhodnocovania vplyvov na životné prostredie, ktorý nasleduje až po schválení dostavby. Prítomní zástupcovia slovenského ministerstva životného prostredia v tejto súvislosti upozornili na rozdielnosti medzi slovenskou a rakúskou legislatívou, čo však rakúski partneri nepovažovali za odpoveď. "Závery, aj z tohto verejného prerokovania, budú zahrnuté do záverečného stanoviska ministerstva životného prostredia, ktoré bude vydané Úradu jadrového dozoru ako povoľovaciemu orgánu, a ten je povinný ich zohľadniť do svojho rozhodnutia," vysvetlil riaditeľ legislatívno-právneho odboru ÚJD Martin Pospíšil. Ako vzápätí dodal, žiadny predpis nestanovuje, akým spôsobom je potrebné tieto pripomienky zohľadniť.
Rakúska verejnoprávna stanica ORF informovala, že na verejnom prerokovaní sa zúčastnilo asi 150 ľudí, prevažne zástupcov environmentálnych organizácií. Diskusia nasledovala po zdĺhavej prezentácii projektu, v ktorej sa slovenská strana snažila rozptýliť obavy z nebezpečnosti zastaraných reaktorov. Ani potom sa však "nedalo hovoriť o dialógu", keďže prevažovala výmena protichodných hľadísk, komentovala prerokovanie ORF.