Mníchov 3. apríla (TASR) - Už na prvý pohľad sa zdá, že USA majú k celosvetovej justícii schizofrenický vzťah. Na jednej strane robia všetko pre to, aby haagsky tribunál pre zločiny v bývalej Juhoslávii mohol pracovať úspešne, na druhej strane sústavne deklarujú svoj zásadný nesúhlas s vybudovaním stáleho Medzinárodného trestného tribunálu, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Snaha posilniť autoritu haagskeho tribunálu viedla USA najnovšie k zmrazeniu materiálnej pomoci pre súčasnú JZR. Týmto opatrením chce Washington očividne donútiť Belehrad, aby vydal osoby obvinené z vojnových zločinov. V tomto ohľade si Amerika počína dôslednejšie ako už tradične váhavá Európska únia, konštatuje SZ.
Prečo však majú Američania obavy z vybudovania Medzinárodného trestného tribunálu? A z akých dôvodov hrozí Washington všetkým krajinám, ktoré so zriadením tribunálu súhlasia, že ich prestane mať rád a nebude ich podporovať ani finančne?
V tomto prípade je naporúdzi len jedna odpoveď: USA sa obávajú toho, že pred stálym Medzinárodným tribunálom by sa mohli ocitnúť aj samotní Američania. Oficiálnym miestam vo Washingtone nejde pritom len o tento tribunál. USA zásadne nedôverujú všetkým pokusom o vytvorenie medzinárodných mocenských centier, stojacich nad štátmi, zdôrazňuje SZ.
Ako však takýto postoj svetovej veľmoci ladí s americkou pomocou súdnemu tribunálu v Haagu? pýta sa ďalej SZ. Podľa všetkého si Washington v tejto súvislosti želá len jedno - aby Medzinárodný súdny tribunál pre bývalú Juhosláviu v Haagu skončil svoju prácu a tým aj ojedinelý pokus o vytvorenie celosvetového justičného orgánu čo najskôr. Práve preto nalieha na skoré vydanie Karadžiča, Mladiča a spol. Táto kalkulácia však Američanom nemusí vyjsť.
Aj v tomto prípade totiž platí, že správnu myšlienku v správnom čase nemožno jednoducho zamknúť do zásuvky a tváriť sa, že neexistuje. A myšlienka vytvorenia celosvetového trestného súdu si svojich prívržencov našla už dávnejšie, uzatvára SZ.