PRAHA, BRATISLAVA. Keď v Česku vláda straníkov stratila podporu, dvakrát ju nahradila vláda úradníkov. Čo by však nasledovalo po demisii úradníckej vlády? Nad tým sa českí komentátori mohli zamýšľať už vo štvrtok.
Pri debate o úspornom balíčku totiž úradnícky premiér prvýkrát otvorene pohrozil demisiou. „Ak máme niesť zodpovednosť za rozpočet na budúci rok, so schodkom vyšším ako 164 miliárd korún by som nemohol prijať zodpovednosť predsedu vlády,“ povedal poslancom šéf úradníckeho kabinetu Jan Fischer.
Chýbali len Marťania
Úsporný balíček, o ktorom včera rokovali českí poslanci, má vydláždiť cestu schváleniu krízového rozpočtu. Ten by podľa pôvodného návrhu Fischera a jeho financmajstra Eduarda Janotu nemal presiahnuť deficit 5,2 percenta HDP, čo je 155,5 miliardy korún. Inak vraj hrozí rozvrat verejných financií a „maďarská cesta“. V Česku má podobu rozpočtového provizória a deficit 230 miliárd.
Ešte v stredu to vyzeralo, že úradníci sa s politikmi dohodli. Oproti pôvodným plánom minister financií Janota ustúpil ČSSD aj ODS. Šéfovia oboch strán, Jiří Paroubek a Mirek Topolánek, po rokovaniach hovorili o "kompromise" a "dohode"
Vo štvrtok nastal zvrat. Ráno sa pod návrh dohody straníckych lídrov odmietla podpísať ČSSD. Chcela totiž ústupok navyše – žiadne znižovanie podpory v nezamestnanosti. „K celkovému umeleckému dojmu z rokovaní mi chýbali len Marťania,“ povzdychol si podľa MF Dnes exminister financií a líder TOP 09 Miroslav Kalousek.
Je to len divadlo?
Cez deň útok ČSSD na balíček pokračoval v Poslaneckej snemovni. Kým ODS sľúbila jeho podporu, Paroubek kritizoval zmrazenie dôchodkov a ďalšie škrty v sociálnych výdavkoch. „Česko patrí k najmenej zadlženým ekonomikám Európy,“ argumentoval ľavicový líder proti nižšiemu deficitu.
Niektorí českí komentátori však tvrdia, že vojna v Snemovni je len divadlom a v piatok strany balíček prijmú. Aby náhodou Fischer nerezignoval.