PODGORICA. Spojené štáty neumiestnia na Balkáne žiadne súčasti protiraketového obranného štítu po tom, ako sa prezident Barack Obama rozhodol neumiestniť obranný štít v Poľsku a ČR. Informoval o tom dnes vysoký predstaviteľ USA.
Obama sa minulý týždeň vzdal plánov svojho predchodcu Georgea W. Busha umiestniť v Poľsku desať rakiet typu interceptor a v Českej republike súvisiacu radarovú základňu s cieľom poskytnúť Európe ochranu pred iránskymi raketami krátkeho a stredného doletu.
Podľa nového plánu bude Washington spočiatku využívať plavidlá schopné transportovať rakety a v druhej fáze rozmiestni pozemné systémy, uviedol viceadmirál Richard Gallagher, zástupca šéfa americko-európskeho veliteľstva.
"Zámerom je využívať obranu z námorných základní, ktorá je samozrejme veľmi flexibilná, pretože lode je možné presúvať na rôzne destinácie, čo nám dáva veľmi dobú možnosť ... ich využiť," vyhlásil Gallagher podľa agentúry Reuters po stretnutí s veliteľom generálneho štábu čiernohorskej armády viceadmirálom Draganom Samardžičom.
Bushova administratíva navrhla plán protiraketovej obrany v atmosfére obáv, že Irán sa snaží vyvinúť jadrovú zbraň, ktorú by bolo možné použiť na raketách s dlhým doletom. Rusko vnímalo plán ako ohrozenie svojej bezpečnosti.
Po zmene plánov zo strany USA začali balkánske médiá špekulovať o potenciálnom umiestnení protiraketového štítu v ich regióne. Samardžič podobné tvrdenia zamietol ako "čisté špekulácie".
Gallagher uviedol, že NATO "neupustilo od diskusie o protiraketovej obrane" a že "z pohľadu USA nenastala zmena v túžbe chrániť región a zároveň spolupracovať s NATO".
Čiera Hora, ktorá v roku 2006 vyhlásila nezávislosť od niekdajšieho federálneho partnera Srbska, chce vstúpiť do Európskej únie aj NATO.