NEW YORK. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-min v stredu pripomenul svetovým lídrom, že ich úlohou je zbaviť svet jadrových zbraní, odvrátiť katastrofické zmeny podnebia a bojovať proti nárastu chudoby v dôsledku globálnej finančnej krízy.
Ako vyhlásil pred zástupcami 192 členských štátov zúčastňujúcich sa na trojdňovom zasadaní Valného zhromaždenia OSN, globálne otepľovanie je "najväčšou výzvou, ktorej čelíme ako ľudská rodina". Prezidentov, premiérov a diplomatov tiež upozornil na to, že "žiadny národ, veľký ani malý, nemôže beztrestne porušovať ľudské práva". Vo svojom úvodnom prejave Pan nezabudol ani na konflikty v sudánskom Dárfúre a Somálsku a vyzval na oživenie blízkovýchodného mierového procesu.
"Uprostred mnohých kríz, potravinovej, energetickej, recesie a chrípkovej pandémie, ktoré udreli všetky naraz, svet od nás čaká odpovede," povedal Pan na úvod 64. zasadnutia VZ OSN. "Ak niekedy nastal čas konať v duchu obnoveného multilateralizmu, chvíľa, aby sme vytvorili Spojené národy skutočnej kolektívnej akcie, tak je to teraz."
V prvý deň zasadnutia Pana na pódiu vystriedalo mnoho nových tvárí vrátane prezidenta USA Baracka Obamu, ruského lídra Dmitrija Medvedeva, čínskeho prezidenta Chua Ťin-tchaa a novozvoleného japonského premiéra Jukia Hatojamu. Obama zopakoval Panove slová generálneho tajomníka o globálnej spolupráci, čím vytvoril ostrý kontrast s vystúpeniami svojho predchodcu Georgea W. Busha.
"Spojené štáty sú pripravené začať novú kapitolu medzinárodnej spolupráce, takej, ktorá uznáva práva a povinnosti všetkých národov," vyhlásil americký prezident. Následne vyzval všetky národy, aby sa zapojili do "budovania budúcnosti, ktorú si naše národy zaslúžia". Obamu za tieto slová kolegovia odmenili iba vlažným potleskom. S nadšením reagoval líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, podľa ktorého by Obama mohol byť doživotným americkým prezidentom.