HAAG. Súdny proces proti bývalému srbskému policajnému generálovi Vlastimirovi Djordjevičovi, obvinenému zo zohratia významnej úlohy pri páchaní zverstiev počas konfliktu v Kosove, dnes opäť pokračoval na Medzinárodnom trestnom tribunáli pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu.
Vlastimir Djordjevič (60), ktorý bol v rokoch 1997-2001 námestníkom srbského ministra vnútra, je obvinený z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti pre svoju údajnú úlohu pri deportácii približne 800.000 etnických Albáncov v Kosove koncom 90. rokov minulého storočia.
Djordjeviča pokladajú za zodpovedného za etnické čistky v Kosove, ktoré mali zabezpečiť kontrolu Srbska nad Kosovom, keďže Belehrad ho považuje za svoju provinciu. Srba ďalej obviňujú z organizovania a koordinovania rozsiahlej operácie, ktorej súčasťou boli deportácie, vraždy či nútené deportácie.
Djordjevič, ktorý bol od januára do júna 1999 aj šéfom verejnej bezpečnosti, mal na starosti všetky uniformované policajné jednotky a zbory v Srbsku a v Kosove.
Obžalovaný bol už v roku 2003, ale zatkli ho až v júni 2007 v Čiernej Hore, keďže bol na úteku.
Súdny proces s Djordjevičom sa začal 27. januára tohto roka a patrí k viacerým, ktoré súvisia s bývalým srbským prezidentom Slobodanom Miloševičom. Ten zomrel v roku 2006 ešte pred skončením svojho súdneho procesu.
Vojna v Kosove sa začala povstaním etnických Albáncov v roku 1998. Po tvrdej reakcii Belehradu odštartovalo NATO letecké útoky na Srbsko. Aliancii sa nakoniec podarilo vyhnať srbské bezpečnostné sily z Kosova. Vydláždilo to cestu pre návrat Albáncov, ktorí tvoria 90-percentnú väčšinu, do Kosova. Vývoj vyústil do jednostranného vyhlásenia nezávislosti provincie od Srbska pred 18 mesiacmi.