Madrid 2. apríla (TASR) Španielsko ukončilo prvú polovicu svojho mandátu "za volantom" Európskej únie a rozohralo v týchto dňoch druhy polčas, vyvrcholením ktorého bude júnový summit v juhošpanielskej Seville.
Madridská vláda, ktorá prevzala predsednícku funkciu 1. januára od Bruselu, dospela k polovici funkčného obdobia v plnej diplomatickej ofenzíve vyzývajúcej na ukončenie stupňujúcich sa násilností v Izraeli a na palestínskych územiach. V momente prielomu sprevádzanom eskaláciou napätia na Blízkom východe má španielske predsedníctvo okrem sevillského summitu pred sebou niekoľko ďalších vrcholných podujatí medzinárodného charakteru.
Prvé tri mesiace španielskeho mandátu majú priaznivú odozvu a sú hodnotené ako úspešné. EÚ počas nich okrem iného opakovane potvrdila svoju odhodlanosť bojovať všetkými silami proti terorizmu, čo bolo hlavným bodom februárového zasadnutia ministrov spravodlivosti a vnútra v Santiagu de Compostella. Mimoriadne významným bodom je tiež pokrok v oblasti ekonomických reforiem s cieľom urobiť z EÚ v priebehu nadchádzajúcich desiatich rokov najviac konkurencieschopnú ekonomiku na svete. Predovšetkým posun v liberalizácii energetiky, no i nemenej dôležitý súhlas so satelitným navigačným systémom Galileo sú výsledkami rokovaní európskej pätnástky na úspešnom marcovom summite šéfov vlád a štátov v Barcelone.
Práve španielske predsedníctvo je mimoriadne dôležité aj z pohľadu kandidátskych krajín, ktoré španielsky premiér José María Aznar pozval na summit po prvý raz ako aktívnych účastníkov. Tie teraz s napätím očakávajú koniec madridského mandátu, ktorý sa zavŕši summitom v Seville. Na ňom sa bude totiž európska pätnástka zaoberať jednou z priorít politiky všetkých kandidátskych krajín, ktorou je ich budúce členstvo v Európskej únii.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) vk ed