Protestujúci sľubovali, že budú bojovať, aby zostali v tejto bývalej britskej kolónii a zabránili tak rozdeleniu svojich rodín.
Polícia sledovala, ako nahnevaní demonštranti smerovali k Najvyššiemu súdu Hongkongu a požadovali stretnutie s najvyšším sudcom tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny. Bezpečnostné úrady uplynulý týždeň varovali približne 4300 ilegálnych imigrantov, že budú násilne deportovaní, ak nebudú rešpektovať deportačné príkazy na odchod do Číny.
Protestujúci niekoľko hodín vykrikovali slogany a mávali transparentmi pred súdnou budovou a potom sa presunuli do blízkeho parku. Niektorí z nich tvrdili, že radšej by zomreli, než by sa mali odlúčiť od najbližších v Hongkongu, ktorý sa vrátil pod správu Číny v roku 1997.
Po rozhodnutí najvyššieho súdu, ktorý v januári zamietol odvolanie takmer 5000 imigrantov, dala im miestna vláda ultimátum, aby do konca minulého týždňa Hongkong dobrovoľne opustili.
Hongkonská vláda tvrdí, že 4700 imigrantov teritórium bývalej britskej kolónie už opustilo. Tomu však odporuje vyhlásenie námestníka tajomníka bezpečnosti Michaela Wonga, ktorý v pondelok uviedol, že 4300 migrantov sa na území tohto teritória pokúša zostať.
Niektorí obyvatelia Hongkongu sa obávajú, že napätie medzi imigrantmi a správou teritória by mohlo vyústiť do násilia. V auguste 2000 imigranti z pevninskej Číny napadli jeden z imigračných úradov a hodili doň zápalné bomby. O život vtedy prišli dvaja ľudia a približne 50 utrpelo zranenia.