BUDAPEŠŤ. Vyhlásil to dnes v relácii maďarskej komerčnej televíznej stanice ATV predseda zahraničného výboru parlamentu za Maďarský občiansky zväz-Fidesz Zsolt Németh.
Podľa opozičného politika v uplynulom období existovala v otázke slovensko-maďarských vzťahov medzi maďarskými politickými stranami zodpovedná spolupráca. Existoval súhlas strán v tom, že riešenie týchto vzťahov treba dostať na medzinárodnú scénu. V prípade jazykového zákona prišla príležitosť, ale schôdzka Bajnaiho s Ficom nezapadla do tohto procesu, konštatoval Németh, podľa ktorého pred schôdzkou bol na Slovensko vyvíjaný silný medzinárodný tlak, ktorý prijatím spoločného vyhlásenia premiérov ustal.
Spoločným vyhlásením sa v otázke jazykového zákona dosiahlo, že sa SR a Maďarsko dohodli na úlohe európskeho menšinového komisára pri vykonávacích predpisoch, pričom slovenský premiér bol tomu prístupný už aj pred stretnutím, konštatoval.
Németh vyjadril presvedčenie, že do riešenia slovensko-maďarského sporu je možné zatiahnuť Európsku úniu, ale maďarská politika musí rátať so zdĺhavým procesom.
Fidesz považuje za potrebné razantnejšie presadzovanie maďarských záujmov, čo prináša so sebou aj spory a konflikty, zdôraznil predseda a dodal, že by to Fidesz nerobil bez zohľadnenia záujmov Maďarov žijúcich na Slovensku.
Na margo zlepšujúcich sa vzťahov Maďarska a Srbska politik povedal, že Srbsko má šancu na vstup do Európskej únie, v záujme čoho Srbsko je ochotné prijať kompromisy. Svedectvom toho podľa neho je otvorenie možnosti kultúrnej autonómie. Svedčí to o tom, že autonomistické snahy sú oprávnené. Pre Maďarov žijúcich v susedných krajinách môže byť reálnym cieľom nielen kultúrna autonómia, ale aj autonómia verejnej správy, povedal.