PRAHA. Český prezident Václav Klaus sa nebojí, že rozhodnutie USA o zmene protiraketovej obrany prinesie ČR ohrozenie zo strany Ruska. Oveľa viac by sme sa mali podľa neho obávať nadmerného riadenia zo strany EÚ, povedal Klaus v utorok v rozhovore pre Washington Times. "V minulosti pre mňa bola hrozba Sovietskeho zväzu veľká, pretože to môj život ovplyvňovalo každý deň. Teraz je hrozba z tejto strany sveta oveľa, oveľa menšia," povedal prezident.
Rozhodnutie administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu nerozmiestniť v Česku a Poľsku pevné prvky protiraketovej obrany ho neprekvapilo a podľa neho to nebude mať "žiadne praktické dôsledky" pre strategickú obranu Európy. "Plne to rozhodnutie prijímam. Myslím, že nie je nutné ho démonizovať. Očakávalo sa, že sa také niečo môže stať." O strategickej hodnote pôvodne navrhovaného systému vraj nebol nik presvedčený, citoval Klausove slová český denník Lidové noviny.
Klaus zároveň prejavil svoje euroskeptické názory, keď vyjadril obavy o to, či bude Česko schopné udržať si svoju "identitu ako štát", pretože teraz žije "v oveľa riadenejšej spoločnosti ako pred 20 rokmi pred pádom komunizmu". Česko sa podľa Klausa má menej obávať Ruska ako nadmerne riadenej Európskej únie.
Podľa Klausa "politický systém a sloboda v Rusku sú teraz na najlepšej úrovni v ruských dejinách minulých dvoch tisícročí. Zopakoval tiež svoj názor na globálne otepľovanie, ktoré označil za "humbug a nezmysel".
Socialisti apelujú na Topolánka, aby pomohol Lisabonskej zmluve
Za hazard s povesťou Českej republiky označil dnes predseda ČSSD Jiří Paroubek chystaný krok skupiny senátorov za ODS, ktorí sa 29. septembra chystajú podať na český ústavný súd sťažnosť na údajné rozpory medzi Lisabonskou zmluvou a českou ústavou.
Niekoľko mesiacov chystaná sťažnosť sa týka celej Lisabonskej zmluvy, preto by súd musel posudzovať všetky ustanovenia rozsiahleho dokumentu. ČSSD preto požiadala o pomoc šéfa ODS Mirka Topolánka, aby "v českom národnom záujme" podaniu "obštrukčnej sťažnosti" zabránil.
Lisabonskú zmluvu ratifikovali obe komory českého parlamentu, ale prezident Václav Klaus ju odmietol podpísať s tým, že vyčká na podanie ústavnej sťažnosti.
Špekuluje sa aj o tom, že zdržovacia taktika Klausa, ktorý je známym odporcom prehlbovania európskej integrácie, súvisí aj s voľbami, ktoré budú na budúci rok vo Veľkej Británii, respektíve očakávanou výhrou konzervatívcov, ktorí by mohli súhlas Veľkej Británie s Lisabonskou zmluvou odvolať. Prípadné referendum by podľa najnovšieho britského prieskumu viedlo k zamietnutiu zmluvy.
Klaus podpíše Lisabonskú zmluvu až v roku 2010
Český prezident Václav Klaus odmieta už niekoľko mesiacov podpísať Lisabonskú zmluvu. V Prahe sa šíria podľa internetovej stránky derStandard.at informácie, že odobrí ratifikáciu zmluvy až po voľbách v Británii v roku 2010.
Ak totiž zvíťazia konzervatívci, mohli by svoj súhlas so zmluvou stiahnuť. Václav Klaus, známy odporca zmluvy, tým môže zabrániť jej vstúpeniu do platnosti bez toho, aby sám zmluvu vetoval.
Minulý týždeň podali českí pravicoví senátori podnet proti Lisabonskej zmluve na ústavný súd, čím chcú aspoň dosiahnuť, aby podľa nemeckého vzoru legislatívu sprevádzal zákon, ktorý by podporil práva českého parlamentu voči EÚ.