CALAIS, BRATISLAVA. Utečenci z Afganistanu a ďalších krajín dnes po prvýkrát neboli v tábore Calais na pobreží kanála La Manche vo väčšine. S blížiacim sa východom slnka sa v ňom nahromadili vyše tri stovky aktivistov a novinárov. Bez problémov prevýšili 278 obyvateľov provizórnych prístreškov.
Keď ráno do tábora vkročili policajti s plameňometmi a buldozérmi, obyvateľov prečíslili dvojnásobne. Vyše dvadsať migrantov zatkli a tábor zrovnali so zemou.
Pašeráctvo a zločin Zničenie džungle, ako nelegálne osídlenie bez infraštruktúry prezývajú, už od apríla avizovala francúzska vláda. „Toto nie je humanitárny tábor. Je to základňa obchodníkov s ľuďmi,“ vyhlásil minister pre imigráciu Eric Besson.
Video: Reportáž France 24 zo zničenia tábora
Calais sa stalo magnetom pre migrantov pred desiatimi rokmi, keď pred vojnou utekali Kosovčania. Neskôr žezlo prebrali Afganci. Všetkých láka lepší život za La Manche – v Anglicku. Afgancov priťahuje tamojšia početná diaspóra a jej životaschopná „podzemná“ ekonomika.
Kanál prekonávali, ako sa dalo. V kamiónoch a nákladných vlakoch v tuneli či na provizórnych lodiach po mori.
Tábor bol známy aj kriminalitou, vlani tam napríklad znásilnili londýnsku novinárku. Keď minister Besson varoval pred odstránením džungle po prvý raz v apríli, reagoval na sťažnosti miestnych podnikateľov.
Odvtedy sa počet jeho obyvateľov znižoval. Minulý týždeň, keď prišlo posledné varovanie, žilo ich v ňom 800.
V utorok ničenie tábora sprevádzal plač a krik len tých, čo už nemali kam ísť. Najdramatickejší bol zápas o najväčší stan – provizórnu mešitu.
Tým, ktorých polícia nezatkla, v utorok ponúkla návrat do krajiny pôvodu za peniaze alebo možnosť požiadať o azyl. Británia žiadosť OSN prijať ich už predtým odmietla.
Budú ďalšie džungle „Zatvorenie dáva zmysel, len ak uvedieme do praxe skutočné opatrenia na pomoc utečencom,“ povedal britskému denníku Times Pierre Henry, šéf francúzskej mimovládky Terre d'Aisle, ktorá pomáha utečencom. On a podobné organizácie zhodne tvrdia: Dopadne to ako s táborom Sangatte pri Calais. Ten v roku 2002 zatvoril vtedajší minister vnútra, dnes prezident Nicolas Sarkozy v rámci boja proti pašerákom s ľuďmi.
Utečenci sa presunuli a počet obyvateľov „džungle“ prudko narástol.
„Calais je symptómom nefunkčného azylového systému s obrovskými rozdielmi v zaobchádzaní žiadateľov naprieč 27 členskými štátmi,“ varovala v pondelok Terre d'Aisle v spoločnom vyhlásení s ďalšími troma mimovládkami.
Jediným trvalým riešením je podľa nich harmonizovaný azylový systém s vysokou úrovňou ochrany.
Kým ho Európska únia nebude mať, nikdy sa nevyrovná s pol milióna migrantmi, ktorí jej hranice každoročne neúnavne prekračujú, a otrasnými podmienkami, v ktorých mnohí žijú. „Budú ďalšie džungle,“ povedal The Times 16-ročný Afganec. „Naokolo je mnoho lesov."