WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama ostro odmietol kritiku, že ruský nesúhlas ovplyvnil jeho rozhodnutie zrušiť európsky protiraketový systém. To, že lídri Ruska začínajú byť "trochu menej paranoidní" voči USA, je totiž podľa neho len akýsi bonus.
"Mojou úlohou nebolo rokovať s Rusmi," uviedol Obama pre reláciu Face the Nation (Postavte sa pred národ) na americkej televíznej stanici CBS v interview, ktoré odvysielajú dnes. "Rusi neurčujú, aké budeme mať obranné pozície," vysvetlil.
Prezidentove vyjadrenia boli jeho prvými na túto tému odvtedy, čo vo štvrtok neočakávane oznámil, že ruší plány na umiestnenie desiatich obranných rakiet v Poľsku a radarového systému v Českej republike. Tento štít bol navrhnutý ešte za vlády prezidenta Georgea W. Busha.
Rusko štít odsudzovalo a označovalo ho za hrozbu pre svoju bezpečnosť, a to aj napriek niekoľkým rokom ubezpečovania zo strany USA, že to tak nie je.
Štít nahradí iný protiraketový systém, ktorý bude pozostávať zo siete snímačov a obranných rakiet umiestnených na mori, na súši a vo vzduchu. Obama tvrdí, že systém sa prispôsobuje tej najnaliehavejšej hrozbe zo strany Iránu voči americkým vojakom a spojencom v Európe - potenciálnym útokom rakiet krátkeho a stredného doletu.
Obamovo rozhodnutie okamžite vyvolalo doma aj v zahraničí politickú otázku, či to urobil čiastočne i preto, aby si uzmieril Rusko a získal jeho pomoc v iných oblastiach, najmä v súvislosti s Iránom, ktorý môže vlastniť jadrové zbrane. Táto špekulácia sa zdala ešte pravdepodobnejšia, keď Rusko zmenu v plánoch pochválilo.
V rozhovore pre CBS, ktorý Obama nakrúcal vopred v piatok, od neho naliehavo žiadali odpoveď na otázku, prečo sa od Ruska nesnažil získať niečo na výmenu.
"Rusko bolo v tomto vždy paranoidné, ale George Bush mal pravdu. Nebola to hrozba namierená proti nim. A ani tento program nebude hrozbou namierenou proti nim," povedal Obama.
Prezident dodal: "Ak je sprievodným javom (zmeny) to, že Rusi sú menej paranoidní a ochotní efektívnejšie s nami teraz spolupracovať na riešení hrozieb, ako sú napríklad balistické strely z Iránu alebo jadrový vývoj v Iráne, tak potom je to bonus."
Washington počíta s tým, že Moskva mu pomôže vyvíjať nátlak na Teherán ohľadne sporného iránskeho jadrového programu, hoci Moskva zatiaľ nevyslala žiadne jasné signály.