Ak Nemci nezvolia politikov, ktorí stiahnu vojakov z Afganistanu, čaká ich vraj dva týždne po voľbách bolestné prebudenie.
BERLÍN, BRATISLAVA. Ozbrojení policajti v nepriestrelných vestách patrolujú od piatku na nemeckých letiskách a veľkých železničných staniciach. Sledujú podozrivé osoby s podozrivými batožinami. Také, aké mali teroristi v marci 2004 v Madride, keď dostali výbušniny do niekoľkých vlakov a zabili 191 osôb. Najtragickejší teroristický útok v Európe vtedy zmenil výsledky volieb a donútil novú španielsku vládu stiahnuť vojakov z Afganistanu.
Strach z podobného scenára obchádza predvolebné Nemecko už od začiatku roka. V piatok však dostali Nemci video, v ktorom sa prvýkrát hovorí o konkrétnom dátume. Teroristický útok hrozí krajine dva týždne po nedeľňajších parlamentných voľbách.
Hrozba v nemčine
„Sme po Spojených štátoch len druhá krajina, ktorej obyvateľstvo oslovila al-Káida a jej blízke organizácie bezprostredne v jej rodnej reči,“ cituje Spiegel Online z dôvernej správy Spolkového kriminálneho úradu (BKA). Experti hovoria, že Nemecko je momentálne ohrozené viac ako Spojené štáty alebo Izrael.
Piatkové video zverejnili na propagandistickej stránke al-Káidy. Prehovoril na ňom 32-ročný Nemec marockého pôvodu Bekkay Harrach. Žiada, aby Nemci stiahli svojich vojakov z Afganistanu, inak ich čaká škaredé prebudenie. „Parlamentné voľby sú pre ľudí jedinou možnosťou tvoriť politiku krajiny,“ hovorí Harrach. Ak bude podľa neho národ hlasovať za pokračovanie nemeckej misie v Afganistane, „určí si vlastný osud“.
Prvýkrát hovorí, kedy sa tak môže stať, keď vyzýva moslimov, aby sa dva týždne po nedeľňajších parlamentných voľbách nezdržiavali na frekventovaných miestach. „Je to cielené oznámenie pred parlamentnými voľbami,“ povedal pre Die Welt expert sociálnych demokratov (SPD) Dieter Wiefelspütz.
Koho voliť
Nie je celkom jasné, koho by podľa výzvy mali Nemci voliť. Jediná politická strana, ktorá žiada okamžité stiahnutie nemeckých jednotiek je postkomunistická Ľavica (Die Linke), ktorá má mizivú šancu dostať sa do budúcej nemeckej vlády.
Z dvoch veľkých koaličných strán je stiahnutiu vojakov bližšie vládna sociálna demokracia, ktorá chce „o odchode Bundeswehru uvažovať v budúcom legislatívnom období“.
Už aj kresťanskí demokrati (CDU) kancelárky Angely Merkelovej však nahlas uvažujú o odchode misie, ktorá je v krajine značne nepopulárna. Až 55 percent Nemcov chce, aby sa viac ako štyritisíc vojakov vrátilo domov.
Štvrté video
Už pred niekoľkými týždňami odborníci z BKA hovorili, že sú v úrade „nervózni ako ešte nikdy“ a riziko teroristického útoku odhadovali na dvojciferné percentuálne číslo. Sledujú hlavne tzv. spiacich teroristov, teda ľudí, ktorí sa už narodili v Nemecku a dôverne krajinu poznajú.
Nemci zatiaľ nervózni nie sú. Podľa prieskumu pre magazín Stern 57 percent z nich hovorí, že Afganistan nebude hrať žiadnu úlohu pri ich rozhodovaní, komu dajú v nedeľu hlas.
Prieskum vyšiel dva dni pred piatkovým varovaním Bekkayho Harracha. V nedeľu poslal Bekkay Harrach ďalšie video, ktoré teraz skúmajú experti. Je to štvrtá hrozba v tomto roku.
Terorista v obleku
BERLÍN, BRATISLAVA. Polodlhé vlnité vlasy, čierny oblek a modrá kravata. Mladý, 32-ročný muž, ktorý pripomína solídneho bankára, naháňa strach tým, ako veľmi sa ponáša na bežného Európana. Bekkay Harrach (na snímke news.sky.com), prezývaný Abu Talha či Nemec, sa nevyhráža prvýkrát. Tentoraz je to však iné. Žiadna zahalená tvár a všeobecné hrozby. Prvýkrát hovorí presne, kedy sa teroristický útok v Nemecku stane – dva týždne po nedeľňajších voľbách.
Harrach je inteligentný, vzdelaný a preto nebezpečný. Vyzná sa v nemeckej politike a obdivuje Usámu bin Ládina. „Vyhodiť sa do vzduchu kvôli Alahovi je mojím želaním už od roku 1993,“ hovorí podľa agentúry DPA. Medzičasom sa podľa odborníkov vypracoval v al-Káide na strednú riadiacu úroveň.
Experti nie sú jednotní v názore, aká skutočná hrozba je. Mnohí však tvrdia, že Bekkay by sa neblamoval planými hrozbami. Na to je príliš inteligentný.
Miriam Zsilleová