BANGKOK. Thajský Bangkok v sobotu zaplnili tisíce prívržencov zosadeného premiéra Thaksina Šinawatru, ktorí si spoločne pripomenuli tretie výročie vojenského prevratu proti jeho vláde.
Demonštranti v symbolickom červenom oblečení sa zhromaždili na jednom z námestí, kde vyzývali na odstúpenie súčasného šéfa thajskej vlády, Thaksinovho politického protivníka Aphisita Vetčačivu. Ten sa podľa nich dostal k moci nelegitímnym spôsobom, s pomocou armády a súdnictva. Zhromaždenie by malo pokračovať do neskorých večerných hodín napriek zlému počasiu a mimoriadnemu bezpečnostnému režimu, ktorý má umožniť zásah armády v prípade nepokojov. Na poriadok dohliada vyše 6000 policajtov.
Septembrový prevrat v roku 2006 uvrhol Thajsko do obdobia politickej nestability, ktoré sa podľa všetkého zďaleka nekončí. Krajina zostáva hlboko rozdelená medzi Thaksinovych priaznivcov, ktorých je najviac na vidieku, a protivníkov sústredených okolo kráľovského paláca, v armáde a medzi úradníkmi v Bangkoku. Vplyvný generál Anupong Paočinda v piatok poprel dohady, že armáda pripravuje ďalší prevrat, tentoraz proti Vetčačivovi. Ten sa má v najbližších dňoch zúčastniť na zasadaní Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, čo sa stalo pred troma rokmi osudným pre Thaksina.
"Dnes sme sem prišli, aby sme si pripomenuli tretie výročie prevratu, ktorý spôsobil krajine obrovské škody," vyhlásil pred demonštrantami líder takzvaných Červených tričiek Čatuporn Promphan. Podľa odhadu polície zhromaždenie do popoludňajších hodín prilákalo asi 5000 ľudí. Ďalší by mali prísť neskôr, keď sa má davu na diaľku prihovoriť samotný Thaksin žijúci v exile. "Bude to pokojný protest a skončí sa do polnoci, ak vláda nepoužije násilie," dodal Čatuporn. Masové protivládne protesty naposledy ochromili Thajsko v apríli, keď po sebe zanechali dvoch mŕtvych a narušili tiež významný regionálny summit.
Neďaleko severovýchodnej hranice s Kambodžou sa v sobotu zhromaždilo okolo 5000 prívržencov opačného politického tábora, proti ktorým musela zasiahnuť poriadková polícia. Takzvané Žlté tričká prelomili zátarasy a presunuli sa k chrámu Preah Vihear z 11. storočia, ktorý je predmetom sporov medzi Thajskom a Kambodžou. Ďalšiu skupinu tvorilo asi 3000 miestnych obyvateľov, ktorí si postavili vlastné barikády. Podľa informácií bezpečnostných síl niekoľko desiatok dedinčanov utrpelo zranenia, keď sa snažili demonštrantom zabrániť v prístupe k chrámu.