WASHINGTON. Poľsko a Česká republika sú na čele zoznamu krajín, ktoré by mohli byť zapojené do nového amerického pozemného protiraketového systému. Povedala to dnes americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.
Predchádzajúca americká vláda Georgea W. Busha chcela v Poľsku a v Česku rozmiestniť časti amerického protiraketového štítu. Clintonová tiež dodala, že USA umiestnia v Poľsku protiraketovú jednotku Patriot.
Clintonová v príhovore v Brookingsovom inštitúte obhajovala prístup Obamovej vlády k protiraketovej obrane v Európe. Povedala, že posilní ochranu USA a ich spojencov v NATO.
Nový systém aj na mori
"Rozmiestnime protiraketovú obranu skôr ako pôvodne plánovaný program...A budeme schopní rýchlo čeliť hrozbe, ktorú predstavujú iránske balistické rakety krátkeho a stredného doletu."
Polemizovala s kritikmi, ktorí tvrdia, že v dôsledku Obamovho rozhodnutia bude Európa zraniteľnejšia voči raketovému útoku. Zdôraznila, že Obamov prístup zlepší obranyschopnosť USA voči iránskej raketovej hrozbe, pretože vybuduje nový komplexný protiraketový systém na mori aj na zemi.
V súvislosti s Iránom uviedla, že jeho pokračovanie v súčasnom odpore voči medzinárodným požiadavkám v otázke jeho jadrového programu povedie k ďalšej izolácii krajiny a k ekonomickému nátlaku na Teherán.
"Jasne sme vyjadrili naše želanie vyriešiť otázky s Iránom diplomaticky. Irán sa teraz musí rozhodnúť, či sa k nám v tomto úsilí pridá," dodala Clintonová.
Clintonová: Iránska výroba rakiet sa omešká
Americká spravodajská služba vo štvrtok opravila svoj odhad lehoty, za ktorú je Irán schopný vyrobiť rakety dlhého doletu. Uviedla, že bude potrebovať o tri až päť rokov viac, ako sa pôvodne domnievala.
Agentúra Reuters citovala nemenovaných predstaviteľov tajnej služby, podľa ktorých je nepravdepodobné, že by Irán získal medzikontinentálne rakety schopné útoku na USA a celú Európu skôr ako v rokoch 2015-2020.
Vyplýva to vraj zo spravodajského odhadu z mája 2009. Predchádzajúce spravodajské odhady, z ktorých vtedajší prezident George W. Bush verejne citoval v októbri 2007, očakávali, že Irán bude mať rakety dlhého doletu do roku 2015.
Zdroj: Associated Press, Reuters