PARÍŽ, BRATISLAVA. Keď sa dozvedel, že ho preradia na iné oddelenie, ešte na porade si vrazil nôž do brucha. Krátko na to, ako jej oznámili, že dostane nového šéfa, skočila z okna – svojej kancelárie. Cez obednú prestávku sa zase jej kolegyňa pokúsila otráviť barbiturátmi, keď sa dozvedela, že ju opäť preložia.
Tento a minulý týždeň si zamestnanci France Télécom nesiahli na život po prvý raz. Smutnú štatistku posledných 18 mesiacov len zvýšili na 23 samovrážd a 13 pokusov o ne. Až posledné prípady však prinútili konať aj vedenie firmy a vládu. Tento týždeň spoločnosť oznámila spustenie tiesňovej linky a stop presunom. Stresujúce pracovné tempo však trápi aj iných francúzskych zamestnancov.
Francúzi sú na špičke
Za samovraždami stoja pracovné podmienky, tvrdia lídri francúzskych odborov. „V mnohých prípadoch výber miesta samovraždy a zanechané poznámky poukazujú, že problémy spojené s ich profesionálnym pôsobiskom hrali hlavnú rolu,“ povedal agentúre Bloomberg Xavier Major z odborovej organizácie CFDT.
„Samovraždy sa potom povzbudzujú, lebo každá otrávi pracovné prostredie,“ dodal Major.
Úmrtia vo France Télécom médiá spájajú s jeho privatizáciou v roku 1998. Aj po nej má síce štát vo firme najväčší podiel, je to však len 27 percent. V snahe chod firmy zefektívniť ju noví manažéri preorganizovali a od roku 1998 prepustili 40-tisíc zamestnancov. Tí, čo zostali, museli strpieť reštrukturalizáciu. Vyžadoval si to vraj dynamický a extrémne súťaživý svetový telekomunikačný trh.
Túto vlnu samovrážd, ktorá sa začala v roku 2008, najskôr vedenie označilo za zodpovedajúcu štatistike. Vo firme s vyše 100-tisíc zamestnancami je to vraj bežné.
Práve to je však problém. S vyše 17 samovraždami na 100tisíc obyvateľov boli Francúzi v roku 2008 v tej najhoršej kategórii. Predbehli ich len Američania a Ukrajinci. V minulosti samovraždy počas zmeny pracovných pomerov trápili automobilky Renault aj Peugeot, čo pôsobí aj na Slovensku.
Treba aj sociálny pokrok
France Télécom, tretí najväčší mobilný operátor v Európe, má na Slovensku zase Orange.
Francúzsky minister práce snahu „klenotu francúzskeho technologického sveta“ udržať sa na špičke chápe.
„Ale presne preto, že prechádza týmto vývojom, je podstatné, aby bola firma veľmi pozorná k svojim pracovníkom a aby rozumela, že technologický pokrok bez sociálneho neexistuje,“ dodal Xavier Darcos.