Izrael tvrdú správu OSN neprešetrí. Hrozí mu proces v Haagu.
TEL AVIV. Správa OSN obviňuje Izrael z vojnových zločinov, ktorých sa mal dopustiť počas zimnej operácie v pásme Gazy. Viní z nich aj Hamas. Väčšiu vinu ale dáva Izraelu. Židovský štát to považuje za víťazstvo terorizmu a správu označuje za predpojatú. O neobjektívnosti hovorí aj Hamas.
Dopady správy juhoafrického spravodajcu OSN Richarda Goldstonea, ktorá svojou ostrosťou prekvapila aj kritikov židovského štátu, budú ale budú dramatickejšie pre Izrael. Ten sa pripravuje na diplomatickú ofenzívu s cieľom zabrániť najhoršiemu: odovzdaniu celej kauzy pred Medzinárodný trestný tribunál v Haagu. Ak by sa tak stalo, veliteľom operácie v pásme Gazy by hrozil zatykač a súd.
Izrael sa spolieha na Američanov
OSN nechala Izraelu pol roka na to, aby obvinenia vo viac ako 500 stranovej správe prešetril sám. Izrael však už odkázal, že tak neurobí. Hrozí mu tak proces v Haagu. Na jeho začatie však treba súhlas Bezpečnostnej rady OSN. Tam sa Izrael tradične spolieha na americkú záchrannú sieť. Spojené štáty majú podobne ako Izrael veľké výhrady ku Komisii OSN pre ľudské práva, ktorá správu iniciovala. Niektoré členské štáty komisie majú zásadné problémy s dodržiavaním ľudských práv na svojej pôde a komisiu niektorí analytici označujú za a priori antiizraelskú.
Väčšina izraelských expertov na medzinárodné právo včera tvrdila, že správa nepovedie k súdnym procesom a Izrael aj Palestínčania zrejme budú ignorovať jej odporúčania. Očakáva sa ale, že Izrael zaplatí politicky a imidžovo. Viacerí izraelskí komentátori včera napísali, že ak by mal Izrael brať správu vážne, nemohol by sa už pustiť do žiadnej akcie na ochranu svojich občanov.
Útoky na civilistov
Goldstonova správa, pri ktorej zostavovaní Izrael odmietol spolupracovať, židovský štát viní z nedodržiavania medzinárodných konvencií. Tvrdí, že vojaci cielene útočili na civilistov, nerešpektovali biele zástavy a zasiahli napríklad aj náboženské zhromaždenie či nemocnicu. Izrael sa ale bráni, že Hamas zneužíval civilistov ako živé štíty av civilných budovách držal muníciu aj svojich bojovníkov.
Správa tiež obviňuje Hamas z ostreľovania izraelských miest. Práve kvôli nemu spustil Izrael na prelome minulého a tohto roka vojenskú operáciu v pásme Gazy. Zahynulo pri nej 1400 Palestínčanov. Izrael tvrdí, že išlo zväčša o militantov a palestínske zdroje a mimovládne organizácie za obete označujú predovšetkým civilistov. Izrael v operácii stratil troch civilistov a desiatich vojakov.
Izrael: Naša armáda je najhumánnejšia na svete
Izraelský minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman vo štvrtok poprel, že by armádne zložky židovského štátu páchali počas vojny v Gaze voči Palestínčanom "zverstvá". Reagoval tak na nedávnu správu OSN, v ktorej sa píše, že Izrael počas konfliktu porušil medzinárodné humanitárne právo.
"Riadime sa ľudskými hodnotami a izraelská armáda je pravdepodobne najhumánnejšou armádou na svete. Bojujeme za svoju nezávislosť už od roku 1948," vyhlásil Lieberman. Ako ďalej uviedol, v prípade zverejňovania podobných správ podľa neho nejde o "vojnové zločiny, ale o ceny ropy a plynu".
"Keď sa lídri ako Kaddáfí alebo Ahmadínedžád pokúšajú odsúdiť Izrael za vojnové zločiny, je to skutočne ironické a cynické," dodal minister.
sita