PRAHA.
Podobný návrh pre Najvyšší správny súd (NSS) minulá vláda Mirka Topolánka schválila už pred vyše pol rokom, ale súd 4. marca nedostatočne vyargumentovanému návrhu nevyhovel. Následne plynula polročná ochranná lehota, kedy obdobný návrh nemohol byť podaný.
Dali si záležať
Nový návrh na zákaz strany je podstatne prepracovanejší - má až 66 strán a ďalších 88 príloh. Na vzniku návrhu sa podieľali viacerí experti na extrémizmus a aj mimovládne organizácie, ktoré dlhodobo mapujú extrémistickú scénu. Pred súdom bude český štát zastupovať okrem autora správy z ministerstva vnútra aj renomovaný český advokát Tomáš Sokol.
"Verím, že budeme úspešní. V tejto veci som bytostným optimistom a verím, že proti praktikám, ktoré sa vyskytujú v extrémistickom hnutí, musíme postupovať neustále a všetkými prostriedkami. A toto je jeden z ďalších konkrétnych krokov, ktoré táto vláda urobila," konštatoval minister Pecina.
Spojitosť Robotníckej strany s neonacizmom, respektíve s nacizmom, minister vnútra ilustroval na fotografiách, ktoré zachytili členov vedenia tejto strany na akciách zakázaného Národného odporu, ako aj viac ako náhodnou príbuznosťou plagátu Robotníckej strany s plagátom predvojnovej nemeckej strany NSDAP Adolfa Hitlera. Predseda RS Tomáš Vandas na krok vlády reagoval vyhlásením, že to očakával a že jeho strana obavy nemá, pretože verí, že NSS návrh vlády opäť zamietne.
Robotnícka strana dlhodobo spochybňuje celý ponovembrový politický vývoj a aj samotný systém parlamentnej demokracie. V minulosti usporiadala celý rad akcií, ktoré po ohlásenej časti pokračovali nepovolenými pochodmi a dokonca aj konfrontáciou s políciou. Vedenie RS však vždy oponovalo, že s následnými akciami už nemalo nič spoločné, pretože sa konali až po riadnom ukončení povoleného zhromaždenia.