PRAHA. Rozhodnutie ČSSD nerozpustiť dolnú parlamentnú komoru a vzdať sa myšlienky novembrových predčasných volieb vychádzalo iba z obavy, aby sa politická kríza ešte viac neprehĺbila, ak by ústavný súd opäť chystané voľby zrušil, prípadne dodatočne spochybnil ich výsledok. Tvrdí to predseda ČSSD Jiří Paroubek a odmieta kritiku, ktorá sa naňho v utorok zniesla od parlamentných politických strán a aj zo strany médií.
Špekulácie, že česká sociálna demokracia sa myšlienky na predčasné voľby v novembri vzdala kvôli údajnému kalkulu, že by neboli pre stranu výhodné, prípadne z obavy, že budúca sociálnodemokratická vláda by musela robiť nepopulárne kroky na zachovanie prijateľného deficitu štátneho rozpočtu a je lepšie prenechať ich existujúcej úradníckej vláde Jana Fischera, líder ČSSD kategoricky odmietol.
"Úsudky, že sociálna demokracia sa bojí volebného výsledku, nezodpovedajú skutočnosti. Opak je pravdou. Myslíme si, že by sme veľmi výrazne vo voľbách zvíťazili," uviedol Paroubek po tom, ako ho na Pražskom hrade prijal prezident Václav Klaus. Šéf ČSSD argumentuje tým, že podľa najnovších predvolebných výskumov má ČSSD pred ODS už viac ako šesťpercentný náskok.
"Dnes sme sa s pánom prezidentom zhodli, že ak usporiadať predčasné voľby, tak v jednoznačnom termíne a za jednoznačných podmienok, aby nemohlo dôjsť k spochybneniu zo strany ústavného súdu alebo kohokoľvek iného. Tá sťažnosť na priebeh volieb by mohla byť podaná kedykoľvek po výsledku volieb. Povedzme, že by vznikla sociálnodemokratická vláda a my by sme celé štyri roky počúvali, že je to vláda nelegitímna, ktorá vznikla nelegitímnym spôsobom. A tomu sme sa chceli vyhnúť," vysvetlil Paroubek s tým, že ČSSD tak vlastne zachránila krajinu pred hroziacou "blamážou".
ČSSD a priori neodmieta, aby sa v Česku predsa len uskutočnili predčasné voľby, teraz sa však chce sústrediť skôr na prípravu štátneho rozpočtu na rok 2010. Ten mala podľa pôvodného plánu vypracovať až budúca vláda, teraz však táto úloha pripadne kabinetu Jana Fischera.
Podľa ODS bývalého premiéra Mirka Topolánka by mala Fischerova vláda požiadať poslancov o nové vyslovenie dôvery, prípadne toto vyslovenie dôvery spojiť s hlasovaním o úsporných stabilizačných opatreniach. Socialisti však hlasovanie o dôvere vlády nepovažujú za nutné a chcú hlasovať o jednotlivých opatreniach, nie o celom balíku naraz. ČSSD totiž niektoré vládou navrhované kroky nepodporuje.
"ODS by nemala ďalej destabilizovať politickú situáciu neprimeranými požiadavkami. Myslím si, že by sme mali byť radi, že momentálne máme vládu, ktorá je z hľadiska občanov podstatne dôveryhodnejšia než bola vláda Topolánkova," dodal Paroubek.