ŠTRASBURG. O podporu v stredajšom hlasovaní požiadal dnes europoslancov v pléne Európskeho parlamentu predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý sa uchádza o druhý mandát.
Podporu Barrosovi dnes v pléne deklarovali ľudovci ako najväčšia parlamentná frakcia, liberáli i konzervatívci. Podľa šéfa ľudovcov Josepha Daula preukázal Barroso svoje schopnosti v boji proti klimatickým zmenám a pri presadzovaní energetického balíčka a takisto úzko spolupracoval s EP.
Rovnako môže Barroso rátať aj s podporou zo strany liberálov, ktorú mu v mene frakcie prisľúbil ich líder Guy Verhofstadt. Šéf frakcie konzervatívcov a reformistov Michal Kaminski síce konštatoval, že s Barrosom sa politická skupina v mnohých otázkach nezhodne, ale jeho kandidatúru podporí.
Socialisti mu vyčítajú dopady krízy
Socialisti, ktorí sú druhou najpočetnejšou frakciou, sa majú o spôsobe hlasovania radiť dnes večer, pričom v uplynulých dňoch avizovali, že by sa mohli zdržať hlasovania. Terčom kritiky v tábore socialistov sa stal Barroso za nedostatočnú reakciu na hospodársku krízu.
"Pýtam sa, prečo kandidát, ktorý je v tomto Európskom parlamente nakoľko kontroverzný, vlastne nie je radou zamietnutý," uviedol predstaviteľ socialistov Martin Schulz, odpovedajúc si zároveň sám: "Keby som bol ja šéfom vlády, aj ja by som volil Barrosa, pretože nemožno nájsť lepšieho obhajcu záujmov rady."
Ostrá kritika sa vzniesla na Barrosovu adresu aj zo strany lídra zelených Daniela Cohn-Bendita.
"Ste čestný človek, ale frakcia zelených vám nedôveruje. Európa potrebuje viac, než môžete ponúknuť. Ste síce Európan, ale máte ideológiu, ktorá viedla ku kríze," vyhlásil Cohn-Bendit.
Podobne sa vyjadril aj zástupca Zjednotenej európskej ľavice Lothar Bisky. Podľa neho znovuzvolenie Barrosa bude znamenať pokračovanie politiky, ktorá viedla k najväčšej kríze v povojnových dejinách. "Nie" pre Barrosa zaznelo v mene skupiny Európa slobody a demokracie od jej šéfa Nigela Farageho.
Chce angažovať nových komisárov
Barroso v parlamente apeloval na poslancov, aby si uvedomili potrebu silnej komisie a uisťoval ich o tom, že ako predseda EK bude zástupcom strany Európa.
"Zažívame časy, aké sme tu doteraz nemali. Máme nielen ekonomickú, finančnú a sociálnu krízu, ale aj krízu hodnôt. Táto kríza ukázala, ako veľmi sme na sebe závislí. Teraz potrebujeme silnú Európu vedenú silnou komisiou viac než akokoľvek predtým," zdôraznil šéf EK.
Barroso okrem iného avizoval aj vytvorenie nových postov komisárov v prípade svojho znovuzvolenia. Samostatným portfóliom by mali byť klimatické zmeny a rozdelilo by sa aj terajšie spoločné portfólio spravodlivosti a vnútra. V novej komisii by sa tak mal jeden komisár venovať oblasti spravodlivosti, základných práv a občianskych slobôd, vrátane práv národnostných menšín, a ďalší komisár by mal na starosti rezort vnútra a legálnej i ilegálnej imigrácie. Okrem toho chce Barroso vytvoriť aj post vedeckého poradcu pre výskum, vývoj a inovácie.
V následnej debate vystúpila spomedzi slovenských poslancov Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD), ktorá poukázala na nárast extrémizmu v dôsledku krízy. Zatiaľ čo v minulosti sa extrémisti skrývali, v súčasnosti vystupujú verejne, zakladajú politické strany a stávajú sa členmi národných zákonodarných zborov i Európskeho parlamentu, do ktorého prišli niektorí poslanci (členovia strany Jobbik na inauguračné zasadnutie EP - pozn. TASR) v odeve pripomínajúcom fašistické uniformy. Flašíková-Beňová sa v tejto súvislosti zaujímala, aké opatrenia mieni Barroso prijať v tomto smere.