RÍM, BRATISLAVA. Spisovateľ Umberto Eco, reklamný mág Oliviero Toscani, francúzsky filozof Bernard-Henri Levy či herci Roberto Benigni, Gerard Depardieu alebo Benicio Del Toro.
To je len zlomok známych osobností, ktoré sa podpísali pod otvorenú výzvu troch právnikov na rešpektovanie slobody médií v Taliansku. Na webových stránkach denníka La Repubblica ju už podporilo viac než 350tisíc ľudí.
V Taliansku sa už bez zveličovania hovorí, že premiér Silvio Berlusconi vyhlásil nepohodlným médiám vojnu. Denník La Repubblica už zažaloval za medializáciu svojich sexuálnych afér o milión eur.
Útok na noviny katolíkov
Žaloby majú na stole aj redakcie španielskeho denníka El País či francúzskeho týždenníka Le Nouvel Observateur. Berlusconi však neostal len pri žalobách. Svoj vplyv využil aj na priamy zásah do radov svojich kritikov.
Po tom, ako katolícky týždenník Avvenire odsúdil Berlusconiho za jeho aféry s luxusnými prostitútkami a kritizoval aj kroky jeho vlády proti imigrantom, porúčal sa z týždenníka jeho šéf Dino Boffo.
Noviny Il Giornale, ktoré vlastní Berlusconiho rodina, ho obvinili z toho, že bol v minulosti zapletený do škandálu sexuálneho obťažovania cez telefón.
Novinári vyjdú do ulíc
Organizácia Freedom House oznámkovala naposledy slobodu tlače v Taliansku číslom 32. Žiadna iná krajina západnej Európy neskončila horšie.
Organizácia Reportéri bez hraníc zase zaradila Talianov v rebríčku prístupu k informáciám na 40. miesto, za štáty ako Ekvádor, Paraguaj či Namíbia.
Problém podľa analytikov nie je v tom, že by Taliani nemali prístup k informáciám. Prieskumy však ukázali, že až 90 percent z nich sleduje iba televíziu. Z ôsmich hlavných kanálov až päť má pod kontrolou práve Berlusconi.
Ten tvrdí, že médiá sa proti nemu spriahli. „Útočia na nás ako rozzúrené býky, ale ja som toreador, ktorý sa ničoho nebojí," citoval ho denník Telegraph.
Syndikát talianskych novinárov zvolal na sobotu do Ríma manifestáciu, ktorou chce protestovať proti zastrašovaniu novinárov a obmedzovaniu slobody tlače v krajine.