SME

Českí socialisti otočili, voľby chcú až v máji 2010

Česká sociálna demokracia dnes prekvapivo oznámila zmenu svojho postoja k plánovanému rozpusteniu Poslaneckej snemovne.

Lídri socialistov oznamujú, že nepodporia návrh na rozpustenie Poslaneckej snemovne a že sú pre voľby v riadnom termíne.Lídri socialistov oznamujú, že nepodporia návrh na rozpustenie Poslaneckej snemovne a že sú pre voľby v riadnom termíne. (Zdroj: ČTK)

PRAHA. Česká sociálna demokracia dnes prekvapivo oznámila zásadnú zmenu svojho postoja k plánovanému rozpusteniu Poslaneckej snemovne. Doteraz ČSSD, spolu s ODS, podporovala rozpustenie dolnej komory a vypísanie predčasných volieb na november. Teraz socialisti, kvôli obave, že ústavný súd voľby opäť zruší, otočili a zmierili sa s tým, že voľby budú až v riadnom termíne v máji 2010.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Zrušenie platnosti rozpustenia Snemovne alebo dokonca zrušenie a anulovanie volieb po ich konaní (zo strany ústavného súdu) je pre ČSSD neprijateľné," uviedol predseda strany Jiří Paroubek po rokovaní klubu strany hlavný argument pre zmenu postoja.

SkryťVypnúť reklamu

Zastavili rozbehnutú predvolebnú kampaň

Podľa 1. podpredsedu ČSSD Bohuslava Sobotku strana upustila od rozpustenia snemovne a predčasných volieb v novembri "na základe dôkladnej právnej analýzy" a z obavy "devalvácie inštitútu volieb".

ČSSD zároveň oznámila, že zastavuje rozbehnutú predvolebnú kampaň. Až do riadnych volieb by mala v ČR vládnuť úradnícka vláda Jana Fischera.

Závratné piruety v českej politike komentuje Peter Schutz.

Krok ČSSD by mohol odvrátiť aj hroziace rozpočtové provizórium. Ak by boli voľby v novembri, nová vláda, respektíve nová snemovňa, by rozpočet na rok 2010 do konca decembra asi nestihli schváliť.

Zmena postoja ČSSD znemená, že návrh na rozpustenie snemovne nemá šancu na schválenie. Socialisti majú síce iba 71 hlasov z 200, ale proti rozpusteniu snemovne budú aj štyria poslanci Strany zelených a pravdepodobne aj komunisti a poslanci KDU-ČSL. Rozpustenie komory a predčasné voľby v novembri podporujú iba ODS niekoľko poslancov, ktorí sa hlásia k novej strane TOP 09. Potrebných 120 hlasov ale tieto strany v snemovni nemajú.

SkryťVypnúť reklamu

Zaskočili aj politológov

Zmena postoja socialistov zaskočila nielen politológov a analytikov, ale aj politikov. Niektorí sa pozastavujú nad tým, že ešte v piatok ČSSD na voľbách a rozpustení snemovne trvala.

Krok ČSSD najostrejšie odsúdil podpredseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek, podľa ktorého ide o "mimoriadne nezodpovedný krok" a pokračovanie "ságy o nezodpovednosti" tejto strany, ktorá sa začala už v marci, keď ČSSD presadila v dolnej komore vyslovenie nedôvery koaličnej pravo-stredovej vláde Mirka Topolánka (ODS), ale nemala plán, ako sa ujať vlády.

"To, čo sociálna demokracia teraz predvádza, je prejavom ich neúcty k občanom. Verím, že voliči to socialistom (vo voľbách) zrátajú," reagoval za ODS predseda Senátu Přemysl Sobotka s tým, že za nereálnu považuje aj možnosť predčasných volieb v januári či februári, ako by to preferovala Strana zelených. Podľa Sobotku tak v Česku budú parlamentné voľby asi až v riadnom termíne v júni 2010.

SkryťVypnúť reklamu

S kampaňou končí aj ODS

Občianska demokratická strana (ODS) bývalého českého premiéra Mirka Topolánka je zaskočená krokom ČSSD, ktorá sa odvrátila od možnosti samorozpustenia Poslaneckej snemovne a tým aj od predčasných volieb plánovaných na november.

ODS s krokom svojho politického rivala nesúhlasí, ale priznáva, že bez hlasov poslancov ČSSD rozpustenie dolnej komory nepresadí. Občianski demokrati preto prerušujú svoju oficiálnu predvolebnú kampaň. Podľa Topolánka však istá permanentná forma kampane bude pokračovať až do budúcich volieb.

Topolánek dnes v reakcii na rozhodnutie ČSSD ostro kritizoval lídra strany Jiřího Paroubka. Podľa šéfa občianskych demokratov je nová zmena na českej politickej scéne "pre občanov nepochopiteľnou politickou hrou", ktorej výsledkom bude iba prehĺbenie nedôvery občanov voči politikom a politike.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpočet s hlasovaním o dôvere

"Dnes u sociálnych demokratov zvíťazil záujem o vlastné rýchle blaho, zachovanie poslaneckých platov a výhod. Nedali priestor voličom, aby sami rozhodli o ďalšom smerovaní krajiny. Nechcú podstúpiť riziko volebnej porážky. Možno že teraz sa Jiří Paroubek bude snažiť svoje rozhodnutie zdôvodniť záujmom štátu a schválením rozpočtu, ale podpaľač nemôže robiť hasiča," vyhlásil Topolánek spolu s tým, že užitočnejší bude mimo Poslaneckej snemovne, preto sa hodlá vzdať svojho poslaneckého mandátu.

"Nie som Paroubek. Pre obyčajných ľudí spravím oveľa viac mimo tejto budovy," dodal.

ODS teraz očakáva od vlády Jana Fischera, že predloží taký návrh štátneho rozpočtu na rok 2010 a také protikrízové legislatívne opatrenia, ktoré umožnia znížiť hroziaci budúcoročný rozpočtový deficit z 230 miliárd Kč (deväť miliárd eur) na maximálne 170 miliárd Kč (6,6 miliardy eur).

SkryťVypnúť reklamu

"Sme presvedčení, že za tejto situácie musí byť hlasovanie o tomto zákone (o štátnom rozpočte na rok 2010) spojené s vyslovením dôvery Fischerovej vláde," spresnil Topolánek.

Premiér Fischer požiadal o potvrdenie svojho mandátu

Český premiér Jan Fischer dnes v reakcii na aktuálny politický vývoj vyhlásil, že jeho vláda je pripravená aj naďalej spravovať krajinu, žiada však od politických strán silnejší mandát.

Podľa Fischera jeho vláda vznikla, aby doviedla krajinu k októbrovým predčasných voľbám, ktoré sa podľa najnovšieho vývoja však neuskutočnia ani v novembri. Je tak možné, že voľby do Poslaneckej snemovne budú až v riadnom termíne na jar 2010.

Fischer dnes pred novinármi v Poslaneckej snemovni doslova požiadal o "obnovu mandátu" a naznačil, že budúcnosť svojej vlády môže spojiť so schvaľovaním protikrízových opatrení a zákona o štátnom rozpočte na rok 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci mali dnes hlasovať o samorozpustení Poslaneckej snemovne, ale po oznámení ČSSD, že tento krok nepodporí, sa politická situácia zásadne zmenila. Poslanci si napokon ani neodhlasovali program schôdze. K hlasovaniu o rozpustení dolnej komory tak nedošlo a poslanci sa rozišli.

Dolná komora českého parlamentu má pritom značné dlhy z minulých schôdzí má doteraz neprerokovaných 120 bodov, medzi inými aj množstvo zákonov a noviel. Ak by sa snemovňa rozpustila, neprerokované zákony a novely by neprešli automaticky na novú snemovňu, ale museli by byť predložené nanovo.

Klaus si pozval na koberček Topolánka i Paroubka, prídu oddelene

Český prezident Václav Klaus si v utorok k sebe na koberček pozval šéfov hlavných strán ODS a ČSSD, aby mu vysvetlili aktuálny vývoj politickej krízy a prerokovali s ním aj budúcnosť štátneho rozpočtu. Prezidenta totiž znepokojila situácia okolo parlamentných volieb, ktoré sa po nečakanom obrate predsedu sociálnej demokracie Jiřího Paroubka uskutočnia v riadnom termíne, teda v máji alebo začiatkom júna 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Lídri sa ale s prezidentom stretnú oddelene, Paroubek ho navštívi v stredu a predseda ODS Mirek Topolánek až vo štvrtok. Podľa prezidenta je politická destabilizácia v krajine dôsledkom súboja strán s Ústavným súdom, píše český server iDNES.cz.

Obaja politici prezidentov návrh na schôdzku uvítali, pre časovú zaneprázdnenosť sa sním ale stretnú samostatne. Paroubek v stredu o 10:00 a Topolánek pravdepodobne vo štvrtok o 11:00.

"Momentálne je potrebné dať českej verejnosti jasné znamenie, ako budeme postupovať ďalej," uviedol Klaus po skončení rokovania v Slovinsku. Prezident vyzval politické strany a vládu k maximálnej zodpovednosti a k úsiliu riešiť hlavné problémy dneška, predovšetkým rozpočtové a ekonomické. "Som pripravený okamžite pomôcť pri zaisťovaní normálneho chodu nášho štátu,"

SkryťVypnúť reklamu

Václav Klaus je ale presvedčený, že vinu za aktuálnu destabilizáciu nenesú politické strany. "Tentokrát ide o súboj politických strán s Ústavným súdom. Keď tento problém pred dvoma týždňami vypukol, už vtedy som uviedol, že sa bojím, že to povedie k destabilizácii a chaotizácii situácie," uviedol po schôdzke so slovinským kolegom Danilom Türkom v Ľubľane.

Václav Klaus je častým kritikom Ústavného súdu (ÚS). Chaos spôsobil podľa Klausa práve on po tom, ako minulý týždeň zrušil zákon o skrátení volebného obdobia a tým aj októbrové voľby vyhlásené prezidentom. ÚS na prezidentove výčitky odmietol v utorok reagovať. "Ústavný súd nebude nijako komentovať údajné obvinenia prezidenta republiky, že vinu za vyvolanie súčasnej politickej situácie nesie Ústavný súd," uviedol generálny sekretár Tomáš Langášek.

SkryťVypnúť reklamu

sita

Český krízový polrok

Pád Topolánkovej vlády bol len prvým zo zvratov, ktoré Česko zažilo v poslednom polroku.

1.Opozícia s rebelmi zvrhla vládu

V marci poslanci vyslovili nedôveru vláde Mirka Topolánka. Hlasovali proti nej ČSSD, komunisti a rebeli z vládnych strán. Stalo sa to uprostred českého predsedníctva v Európskej únii.

2. Nastúpil úradnícky kabinet

Na základe dohody ODS, ČSSD a zelených prezident v apríli vymenoval dočasnú úradnícku vládu.

3. Parlament odhlasoval voľby v októbri

V máji poslanci aj senátori schválili ústavný zákon o predčasných voľbách v októbri. Kampaň sa rozbieha.

4. Ústavný súd odmietol októbrový termín

Na základe sťažnosti poslanca Miloša Melčáka ústavný súd 1. septembra spochybnil voľby v októbri. O deväť dní neskôr ich zrušil úplne. Príslušný ústavný zákon označil za jednorázový.

5. Strany sa dohodli na voľbách v novembri

SkryťVypnúť reklamu

Lídri strán vrátane ČSSD nečakali na verdikt ústavného súdu a dohodli sa na novele ústavy, ktorá voľby umožní v novembri.

6. Parlament schválil voľby v novembri

Aj vďaka hlasom ČSSD poslanci a senátori bleskovo schválili novelu ústavy. Tá umožňuje predčasné voľby v duchu ústavy. Prezident mal podľa nej poslancov na ich návrh rozpustiť a nové voľby vypísať na november. Hoci poslanec Melčák hrozí novou sťažnostou, zdá sa, že ústavná kríza je vyriešená.

7.ČSSD otočila, voľby chce až v máji

Socialisti prekvapili všetkých, keď oznámili, že nebudú hlasovať za rozpustenie Snemovne. Voľby sa pravdepodobne posunú na riadny, májový termín.

Pavol Szalai

Česká republika

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  2. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  7. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Víno z LESOV SR žiari: Úspech na Vienale 2024
  2. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  4. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  6. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  7. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 219
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 918
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 221
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 868
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 092
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 3 091
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 854
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda vlády Robert Fico počas stretnutia so zástupcami automobilového priemyslu na Úrade vlády.

Clá ohrozujú až 15-tisíc pracovných miest.


34
Peter Tkačenko.

„Ale dupeme,“ hovoril si Milan Majerský, keď premiérovi skočil na hák.


12
Zoroslav Kollár prichádza na súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde.

Začalo sa to tým, že Zoroslav pozdravoval Borisa.


34
Členovia protokolu vztýčili ukrajinskú vlajku pred príchodom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na summit EÚ v budove Európskej rady v Bruseli.

Vstup Ukrajiny do Únie Slovensku pomôže.


26

Neprehliadnite tiež

Budúci nemecký kancelár Friedrich Merz.

Koalícia CDU/CSU a SPD má 328 poslancov.


TASR
Ilustračné foto

Situácia medzi Izraelom a Húsíjmi sa vystupňovala v nedeľu.


TASR

Na lodi bolo údajne 18 osôb.


TASR
Rumunský premiér Marcel Ciolacu hovorí s novinármi pred sídlom Sociálnodemokratickej strany Rumunska.

PSD vystúpi z proeurópskej vládnej koalície.


TASR 6
SkryťZatvoriť reklamu