Kyjev 1. apríla (TASR) - Ukrajinské média počas predvolebnej kampane pred parlamentnými voľbami v krajine nezabezpečili voličom z hľadiska kritérií Rady Európy prístup k nezaujatým a vyváženým informáciám o jednotlivých volebných subjektoch.
Túto kritiku obsahuje predbežné hodnotenie Európskeho inštitútu médií so sídlom v nemeckom Düsseldorfe. Výsledky monitoringu ukrajinských médií v predvolebnom období zverejnili dnes v Kyjeve. Čiastočne ho financovala Európska komisia v rámci programu na podporu demokracie a ľudských práv.
Informovanie o udalostiach pred voľbami na centrálnych televíznych kanáloch UT-1, Inter, ICTV a 1+1 bolo zaujaté a zamerané na vytvorenie pozitívneho obrazu najmä proprezidentského bloku Za jednotnú Ukrajinu a Sociálno-demokratickej strany Ukrajiny-zjednotenej. O opozičných subjektoch informovali naopak zväčša negatívne. Podobná situácia bola aj v tlačených médiách, v ktorých sa často strácala hranica medzi komentármi redaktorov a informovaním o aktualitách.
Určité zmeny k lepšiemu oproti minulým voľbám sa týkajú obšírnejších informácií v médiách, diskusií kandidátov strán a blokov na väčšine televíznych kanálov, dokonalejšieho volebného zákona. Napriek tomu došlo k očividným a vážnym prípadom porušovania volebného zákonodarstva s vplyvom na priebeh predvolebnej kampane.
Informovanie väčšiny médií o činnosti najmä Bloku Viktora Juščenka Naša Ukrajina a Bloku Julije Tymošenkovej bolo predovšetkým kritické. tento prístup bol podľa Európskeho inštitútu médií očividný najmä v prípade štátneho televízneho kanála UT-1 a súkromných kanálov Inter, ICTV a 1+1. Podobne aj väčšina regionálnych novín bola značne zaangažovaná najmä v prospech provládnych strán a blokov.
(spolupracovník TASR Martin Benko) vr