MOSKVA, PRAHA. Doteraz to tak jasne nepovedal. Ruský premiér Vladimir Putin zatiaľ najotvorenejšie pripustil, že v roku 2013 vráti do funkcie prezidenta Ruskej federácie. Zahraničnej intelektuálnej elite, novinárom, podnikateľom, bývalým prezidentom, politológom i diplomatom to nepriamo oznámil na tradičnom elitnom diskusnom klube „Valdaj“. Zdôraznil však, že sa „po dobrom“ dohodnú so súčasnou hlavou štátu Dmitrijom Medvedevom, kto bude krajinu viesť od prezidentských volieb v roku 2012.
Premiér Putin, ktorý vládol Rusku úspešne od roku 2000 do roku 2008, keď dobrovoľne odovzdal moc vopred vybranému nasledovníkovi Medvedevovi, hovoril o tom, že o kandidatúre v budúcich voľbách rozhodne konkrétna situácia. „V roku 2012 spoločne porozmýšľame a rozhodneme sa na základe našich osobných plánov, politickej situácie i názoru strany „Jednotné Rusko“, vyhlásil Putin.
Podľa analytikov, expertov i novinárov je však veľmi pravdepodobné, že konkrétna situácia rozhodne o kandidatúre Putina. Nie je vylúčené, že Medvedev ustúpi do nejakej veľmi lukratívnej funkcie, napríklad, že vystrieda Putina v kresle premiéra a tandem dvoch „malých veľkých mužov“ tak bude trvať i naďalej. Navyše narážka na rozhodujúce úlohy strany „Jednotné Rusko“ znamenala, že Putin už teraz považuje svoju kandidatúru za prakticky istú. Premiér, nie prezident je totiž šéfom tejto prominentnej ruskej strany, ktorá má absolútnu väčšinu v parlamente i regionálnych zákonodarných orgánoch.
Putin si i naďalej udržuje v Rusku výsadné postavenie, a i keď Medvedev je čoraz populárnejší a obľúbenejší, premiérove kvality zatiaľ nedosiahol. Navyše niektorí gubernátori či prezidenti ruských republík dokážu zabezpečiť, že im zverená oblasť hlasuje takmer bez výnimky podľa ich pokynov.
Autor: Agentúra Epicentrum