Kyjev 31. marca (TASR) - Ruský a americký faktor predvolebnej kampane pred dnešnými parlamentnými voľbami na Ukrajine sa podľa prezidenta Ukrajinského centra ekonomických a politických štúdií O. Razumkova Anatolija Hrycenka vyznačoval podstatne odlišným zameraním.
Rusko uplatňovalo svoj vplyv adresnou podporou jednotlivých politických síl, na ktorých zastúpení v novom parlamente je zainteresované. Pokúšalo sa posilniť pozície komunistov, proprezidentského bloku Za jednotnú Ukrajinu, zjednotených sociálnych demokratov, Komandy ozimného pokolenia a naopak oslabiť možnosti blokov Viktora Juščenka Naša Ukrajina a Julije Tymošenkovej.
Ďalší spôsob jeho vplyvu s pomocou ruských politických technológov, zapojených do kampane proprezidentských síl, bol zväčša ukrytý pred verejnosťou. Tí podľa Hrycenka priniesli na Ukrajinu nielen pozitívnu skúsenosť efektívnej práce na výsledok, no aj dostatok negatívnych javov, ako masovú manipuláciu verejnej mienky, očierňovanie konkurentov, tieňové schémy financovania kampane, pripravenosť zvíťaziť za každú cenu vrátane zostrenia vnútorných problémov krajiny a jej vzťahov s inými štátmi.
"V oboch smeroch ruského vplyvu absentovalo znepokojenie nad úrovňou demokratickosti a priehľadnosti volieb. Ruskí pozorovatelia ešte pred voľbami verejne vyslovili svoje nadchnutie nad stupňom dokonalosti nášho volebného zákona a zafixovali rovný prístup strán do médií, celkovú demokratickosť volieb," uviedol Hrycenko.
Vplyv USA a západných štátov na predvolebnú kampaň na Ukrajine bol principiálne iný. Kritika zo strany Západu je pravidelná a tvrdšia ako z Ruska, no jej objektmi nie sú konkrétne politické subjekty a nedelí ich na svoje a cudzie. Podľa Hrycenka je zameraná najmä na rešpektovanie princípov vo volebnej praxi vyhlásených nie vedením západných štátov, ale prezidentom Ukrajiny, a uvedených v jej volebnom zákonodarstve.
"Nemožno si nevšimnúť, že pevný a dlhodobý charakter spolupráce s Ukrajinou znamená pre Západ viac, ako dosiahnutie lokálnych taktických výhod. Inak sa dá ťažko objasniť, prečo napríklad bývalý generálny tajomník NATO a teraz vysoký predstaviteľ Európskej únie Javier Solana bránil právo lídra socialistov Oleksandra Moroza na rovný prístup do médií, keď ich predvolebný program odsudzuje rozšírenie NATO na východ a je orientovaný na ochranu záujmov slovanských národov," uviedol Hrycenko.
Podľa prieskumu centra Razumkova 25,7 percenta osôb označilo za najväčší vplyv USA na predvolebnú kampaň na Ukrajine, 15,5 percenta vplyv Ruska, 5,8 percenta vplyv EÚ. Výsledky prieskumu podľa Hrycenka ovplyvnila silná protiamerická kampaň na niektorých centrálnych televíznych kanáloch po prijatí rezolúcie Snemovne reprezentantov Kongresu USA s výzvou na čestné a demokratické voľby na Ukrajine.
(spolupracovník TASR Martin Benko) mic