Moskva 30. marca (TASR) - Krajiny kaukazského regiónu budú tesnejšie spolupracovať v boji s medzinárodným terorizmom, organizovanou kriminalitou, nelegálnym obchodom so zbraňami, drogami a nelegálnou migráciou.
Uvádza sa to v dnešnom spoločnom vyhlásení tajomníkov národných rád bezpečnosti Ruska, Gruzínska, Arménska a Azerbajdžanu, ktorí tri dni rokovali v čiernomorskom letovisku Soči.
Predstavitelia štyroch krajín Kaukazu podporili myšlienku zintenzívnenia činnosti Protiteroristického centra Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), ako aj úsilie o mierové a trvalé vyriešenie vleklých regionálnych konfliktov v kaukazskom regióne. Okrem Čečenska na juhu Ruska problémy pretrvávajú v Gruzínskom Abcházsku a v enkláve Náhorný Karabach v Azerbajdžane.
S účastníkmi schôdzky sa dnes v Soči stretol aj ruský prezident Vladimir Putin. Najvyšší predstaviteľ Ruska podporil systematický a dlhodobý boj s medzinárodným terorizmom. Putin sa v Soči vyslovil za to, aby sa všetky spory medzi kaukazskými krajinami riešili mierovou cestou na princípoch rešpektovania národnej suverenity a akceptovania nimi zvolenej vnútornej a zahraničnej politiky.
Ďalšia schôdzka Kaukazskej štvorky na úrovni predsedov národných rád bezpečnosti sa bude konať do konca roka v Tbilisi. Pokračovať by mali aj "kaukazské" konzultácie na úrovni predsedov parlamentov.
Vo štvrtok na otvorení schôdzky predseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Vladimir Rušajlo zdôraznil, že všetky krajiny neformálne združené v Kaukazskej štvorke sa stretli s novými bezpečnostnými hrozbami a výzvami, ktoré ohrozili ich národnú bezpečnosť.
Aj preto budúcnosť vzájomnej obchodnej spolupráce a rôznych dopravných a energetických projektov na Kaukaze závisí od úspechu v boji s medzinárodným terorizmom v regióne a jeho sprievodnými javmi, akými sú obchod s drogami a nezákonná migrácia.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) sob dem