BRNO, BRATISLAVA. Český ústavný súd dnes rozhodol, že predčasné voľby sa nemôžu konať v plánovanom októbrovom termíne. Vyhovel totiž sťažnosti poslanca Miloša Melčáka, ktorý namietal, že skrátením volebného obdobia sa mu neústavne skráti mandát. Politici majú síce pripravený nový ústavný zákon o voľbách, aj podľa neho sa však môžu konať najskôr začiatkom novembra.
Rozhodnutie sudcov pomerom 13 k 2 má okamžitú platnosť. Podľa agentúry ČTK ide o prelomové rozhodnutie. Ústavný súd prvýkrát zrušil normu, ktorá je označovaná ako ústavný zákon. Podľa kritikov však nespĺňa základné kritéria pre ústavné zákony, napríklad preto, že nijako nemení ani nedopĺňa ústavu. Rovnakú kompetenciu si súd vyhradil aj do budúcnosti.
Nový ústavný zákon už v piatok
Politici takéto rozhodnutie sudcov v Brne očakávali. V Poslaneckej snemovni je už teraz nový ústavný zákon, ktorý prezidentovi umožní rozpustiť Snemovňu na návrh väčšiny poslancov. To súčasná verzia českej ústavy neumožňovala. Poslanci sľúbili, že zákon schvália zajtra, po nich by ho mal hneď odobriť aj Senát.
Pri využití najkratších možných lehôt sa predčasné voľby podľa politikov môžu konať 6. a 7. novembra. Na novom zákone sa zhoduje väčšina politických strán. Ak by ho však z nejakého dôvodu neschválili, budú sa voľby konať najneskôr v riadnom, júnovom termíne.
Melčákovo zemetrasenie
Česká ústavná kríza sa začala minulý utorok, keď ústavný súd na základe Melčákovej sťažnosti pozastavil rozhodnutie prezidenta o vyhlásení volieb na október. Prezident Václav Klaus sa pritom oprel o zákon, ktorým poslanci skrátili svoje volebné obdobie. Tento zákon teraz ústavný súd zmietol zo stola.
Voľby v novembrovom termíne môžu ohroziť štátnu aj stranícke pokladnice. Prezident Klaus aj líder sociálnych demokratov Jiří Paroubek už varovali pred rozpočtovým provizóriom. Ak totiž včas nová Snemovňa neschváli rozpočet na budúci rok, bude musieť štát postupovať podľa tohtoročného.
Problém je, že budúci rok hrozí Česku rozpočtový schodok vyše 200 miliárd českých korún.
Český politológ Jiří Pehe však predpokladá, že Česko sa rozpočtovému provizóriu vyhne. "Strany spravia pre to všetko" povedal SME Pehe s tým, že provizórium by Česku znemožnilo napríklad aj čerpať eurofondy.
Málo peňazí môžu mať aj české strany na kampaň, ktorá sa teraz predĺži aspoň o mesiac. Do minulého utorka minuli najväčšie strany, ODS a ČSSD, po 150 miliónov korún. Kampaň všetkých strán mala pritom podľa českých médií stáť spolu 500 miliónov. „Odloženie volieb by pre nás znamenalo ekonomické fiasko," vyhlásil ešte minulý týždeň hovorca ČSSD Jaroslav Tvrdík.
Komu prospeje neskorší termín
Posunutie volieb na november však môže pomôcť ODS. Českí komentátori upozorňovali, že pravicová strana môže dve novembrové výročia - boľševickej v Rusku a nežnej v Československu - využiť v kampani proti ľavici. Nahráva tomu aj nejednoznačné stanovisko ČSSD o prípadnej spoločnej vláde s komunistami.
Podľa najnovšieho prieskumu od agentúry Median, by vo voľbách zvíťazila ČSSD s 34,4 percentami, nasledovaná ODS s takmer 33 percentami. Do Snemovne by sa dostala ešte KSČM a nová strana TOP 09. Strana zelených a KDU-ČSL by zostali iba v Senáte.
Chceli politici zákon pre platy?
Súd rozhodol proti vôli väčšiny politických strán, ktoré chceli voľby čo najskôr. Podľa jeho hovorcu Tomáša Langáška však argumentoval, že ústavný zákon o skrátení volebného obdobia je ústavným len podľa mena, nie obsahu. Zrušená norma podľa súdu nespĺňala zásadu všeobecnosti - týkala sa len konkrétneho subjektu, Poslaneckej snemovne, a v konkrétnej situácii. Navyše pôsobila spätne, čo je neprípustné.
Politici mali podľa nálezu súdu aj iné možnosti, ako sa prepracovať k novým voľbám. Tá, ktorú zvolili, však neohrozila ich platy. Podľa ČTK tak sudcovia naznačili, že poslanci zákon odhlasovali len preto, aby neprišli o platy za predvolebné mesiace.
K jednoznačnému rozhodnutiu súdu podľa informácií Hospodářskych novin prispel Lubomír Zaorálek, podpredseda Poslaneckej snemovne za ČSSD. Tým, ako nechcel priamo odpovedať na niektoré otázky, sudcom údajne odkryl nahliadanie politikov na ústavu.
Ešte včera líder ČSSD Jiří Paroubek vyhlásil, že politici by v budúcnosti mohli uvažovať o obmedzení právomocí ústavného súdu. Politológ Pehe to v najbližšej dobe považuje za nereálne. "Bola to emocionálna reakcia, hrozba nasmerovaná na voličov," povedal Pehe. "Nenájdu na to ústavnú väčšinu," dodal politológ.
Pehe predpokladá, že aj keby padli nové sťažnosti na novembrový termín, keď prejde v parlamente, súd ich odmietne prejednávať. Jesenné voľby v Česku by tak už nemalo nič ohroziť.