Ľvov 15. mája (TASR) - Deväťdesiat percent občanov viac ako 800-tisícového ukrajinského mesta Ľvov zostalo dnes bez vody po tom, čo miestne energetické závody prerušili zásobovanie šiestich tamojších čerpacích staníc elektrickou energiou. Na mimoriadnom zasadaní mestskej komisie pre prevenciu katastrof sa zrodilo rozhodnutie požiadať ľvovské orgány o vyhlásenie mimoriadnej situácie v meste.
Už dnes totiž vo viacerých nemocniciach mesta museli zrušiť naplánované chirurgické zákroky a ak sa zásobovanie v krátkom čase neobnoví, v stredu v skorých ranných hodinách možno rátať s prerušením práce vo všetkých zdravotníckych zariadeniach mesta. Je pravdepodobné, že v Ľvove uzavrú aj školy a materské školy.
Firma, ktorá zabezpečuje zásobovanie mesta vodou, dlhuje podľa jej predstaviteľov energetickým závodom asi 40 miliónov hrivien (v prepočte asi 7,4 milióna dolárov). Obe strany absolvovali 14. mája rokovania, ktoré sa však skončili bez dohody. Dodávateľ elektrickej energie je ochotný obnoviť zásobovanie v prípade, že budú vyplatené aktuálne faktúry a že ako protihodnotu dlhov získa časť majetku zadlženej spoločnosti. Tá zaplatila v roku 2001 iba za 48 percent využitej energie, pričom poukazuje na vlastné pohľadávky u občanov (80 percent), ale aj v štátnom rozpočte a obciach.