Washington 30. marca (TASR) - Americkí a ruskí vyjednávači dosiahli vo Washingtone taký pokrok o znížení stavu útočných zbraní, že to pravdepodobne umožní, aby prezidenti George W. Bush a Vladimir Putin podpísali v máji v Moskve príslušnú dohodu, oznámili dnes zdroje amerického ministerstva zahraničných vecí.
Medzi problémami, ktoré treba ešte doriešiť, je otázka nešírenia zbraní hromadného ničenia, pričom Washington navrhol nové spôsoby, ako evidovať jadrové hlavice oboch krajín. Rusko a Spojené štáty by mali zredukovať svoje zásoby na 1700-2000 hlavíc.
"Otázka nešírenia zbraní hromadného ničenia je pre nás veľmi dôležitá," povedal vysokopostavený činiteľ štátneho departementu John Bolton. Dodal, že administratíva prezidenta Busha pozorne sleduje obchod s Iránom a ďalšími krajinami, ktoré by mohli prispieť k tomu, že pribudnú nové jadrovými zbraňami disponujúce armády.
I keď Spojené štáty podozrievajú Moskvu, že pomáha Iránu pri vývoji jadrových zbraní, Bolton naznačil, že Moskva a Washington sú znepokojené aj ďalšími krajinami, ktoré sa usilujú vlastniť zbrane hromadného ničenia.
Tieto krajiny sú geograficky bližšie k Rusku ako k Spojeným štátom. USA podľa tohto činitelia dúfajú, že sa im podarí spolu s Ruskom vyvinúť systém obrany proti hrozbám, ktoré ohrozujú obe krajiny.
To však bude možné, až keď dohoda o protiraketovej obrane z roku 1972 prestane od 13. júna platiť, pretože ju prezident Bush začiatkom roka vypovedal. Dohoda neumožňuje, aby si Rusko a Spojené štáty vymenili skúsenosti a technológiu súvisiacu s protiraketovou obranou. Preto spolupráca oboch krajín v tejto oblasti musí čakať až do júna.
Významnú časť rokovania tvorí spôsob, ako evidovať 1700-2000 jadrových hlavíc, ktoré každá strana bude mať k dispozícii. Washington chce, aby sa zmenil spôsob ich evidencie.
Pozornosť evidencie sa má sústrediť na jadrové hlavice umiestnené v medzikontinentálnych raketách, ponorkách, bombardovacích lietadlách a na leteckých základniach, pretože sa dajú okamžite použiť vo vojenských operáciách. Podľa doteraz platnej dohody START-1 sa evidovali nosiče jadrových zbraní, a nie samotné hlavice.
(spolupracovník TASR William Guard) mak dem