TIRANA.
Blok vedený Berishovou Demokratickou stranou tesne zvíťazil v júnových voľbách, ktoré sprevádzali obvinenia z manipulácie. V 140-člennom zákonodarnom zbore má pravicová koalícia k dispozícii 74 mandátov. Nomináciu Saliho Berishu na post premiéra by albánsky parlament mal schváliť na budúci týždeň.
Opozičná Socialistická strana, ktorá má v novom parlamente 65 poslancov, odmietla akceptovať výsledky volieb a nezúčastnila sa na ustanovujúcej schôdzi zákonodarného zboru. Socialisti obviňujú svojich politických rivalov z volebných podvodov.
Berisha sa minulý týždeň dohodol s bývalým lídrom opozície Ilitom Metom a jeho Socialistickým hnutím za integráciu (LSI) na vytvorení väčšinovej vládnucej koalície. Hnutie, ktoré sa odčlenilo od Socialistickej strany, sa so ziskom približne sedem percent hlasov stalo miskou na váhach v povolebných rokovaniach o sformovaní vlády, pripomína agentúra DPA.