PRAHA, MIKULOV.
Osemčlenná komisia s paritným zastúpením historikov oboch štátov sa bude venovať pomerne širokému okruhu otázok, napríklad aj povojnovým Benešovým dekrétom, či udalostiam roku 1968, po ktorých mnoho občanov Československa emigrovalo do Rakúska.
Ministri zahraničných vecí vznik komisie zaštítili, ale nechcú vymedzovať, čomu by sa mala alebo nemala venovať. Výsledky svojej činnosti by mali historici prezentovať o rok.
Názory Prahy a Viedne sa rozchádzajú nielen v hodnotení Benešových dekrétov, ale aj v mnohých otázkach nedávnej minulosti. Tŕňom v oku je Rakúšanom najmä juhočeská jadrová elektráreň Temelín, ktorú z dôvodu kombinácie ruskej a americkej technológie a niektorým poruchám označujú za nebezpečnú.
Pre Tmelín museli Česi v ostatných rokoch strpieť opakované blokády hraničných priechodov členmi rôznych rakúskych spolkov a aktivistov. Pred časom sa však ukázalo, že protitemelínske prejavy priživovali aj rakúske úrady, ktoré financovali činnosť spolkov, požadujúcich uzatvorenie temelínskej elektrárne, a organizovali protesty.