BERLÍN. Nemeckí vojaci z druhej svetovej vojny, odsúdení na smrť za vlastizradu, budú rehabilitovaní. Umožní to nová legislatíva, ktorú dnes, 64 rokov po skončení vojny, prijal nemecký parlament.
Parlament jednomyseľne schválil rozhodnutie o nevine tisícok nemeckých vojakov, z ktorých prežilo iba niekoľko. Ministerka spravodlivosti Brigitte Zypriesová uviedla, že rozhodnutie obnovilo "česť a dôstojnosť dávno zabudnutej skupiny obetí nacistickej justície."
"Je to zároveň významný signál pre tých, ktorí prežili," dodala ministerka.
Vlastizrada v čase vojny bol vágny právnický termín, pochádzajúci z prednacistického Nemecka. Neskôr ho aplikovali na vojakov, ktorí spáchali prečiny ako znesvätenie obrazu Führera, rozhovor s vojnovými zajatcami alebo pomoc Židom.
Podľa veteránov druhej svetovej vojny popravili dve tretiny z 30.000 vojakov odsúdených nacistickými vojenskými súdmi na smrť zastrelením popravnou čatou. Z tých, ktorých tresty zmiernili na doživotie, prežilo podľa odborníkov utrpenie mučenia, chorôb a nútených prác iba približne 4000 osôb.
Mnohí vojaci, ktorí prežili vojnu, čelili v ďalších rokoch v dôsledku platného odsúdenia za trestný čin diskriminácii a sociálnemu vylúčeniu a boli poznačení stigmou zradcov.
Zákony schválené v rokoch 1998 a 2002 rehabilitovali vedomých oponentov režimu, obvinených z podkopávania vojnového úsilia, špiónov a dezertérov, ale nie vojakov odsúdených za zradu.
Prijatiu zákona dlhé roky bránili predsudky a neústupčivosť konzervatívnych nemeckých politikov.
Veľké politické strany spočiatku odmietali podporiť zákon, ktorý predložila strana Ľavica, pretože mnohí z jej lídrov začali svoju kariéru v komunistickej strane niekdajšej NDR. Ľavicu obvinili z nedostatočného ospravedlnenia sa za zločiny spáchané Nemeckou demokratickou republikou.