PRAHA. Nie plánovaný americký protiraketový radar v Česku, ale energetika, plyn a jadrové elektrárne zaujímali ruských špiónov, ktorých nedávno české úrady z krajiny vyhostili. S odvolaním sa na informácie od nemenovaných diplomatov, bezpečnostných expertov a ekonómov o tom informoval český denník Mladá fronta dnes (MFD).
Záujem ruských tajných služieb o energetiku v ČR je podobný ako aj v iných krajinách únie Poľsku, Francúzsku, Nemecku či Veľkej Británii. Cieľom je získať vplyv v dôležitých firmách a energetických projektoch na Západe.
Dvaja ruskí diplomati v ČR, jeden z ktorých bol zástupcom ruského vojenského pridelenca, zašli podľa zdroja MFD príliš ďaleko.
Oživovali doteraz spiacich agentov, zakladali rozsiahle spravodajské siete, vrátane získavania ľudí na zaujímavých štátnych postoch, uviedol zdroj s tým, že aktivita Rusov sa obrovským spôsobom zvýšila po tom, ako ČEZ vyhlásil, že vypíše zákazku na výstavbu dvoch nových jadrových blokov v Temelíne.
ČEZ od budúceho výhercu pritom požaduje, aby bol schopný v prípade potreby dodať aj ďalšie reaktory pre jeho zahraničné zákazky. Ide tak o obchod v hodnote až stoviek miliárd českých korún (desiatok mld. eur).
A to už je niečo, čo stojí za aktivitu. Obzvlášť keď ruská spoločnosť u nás už vlastní spoločnosť Škoda jaderné strojírenství, a mala by tak pre ňu ďalšie zákazky, dodal nemenovaný manažér.
ČEZ, ktorá v Česku dobuduje dva bloky v Temelíne, do jadra investuje aj na Slovensku. Spolu so slovenskou Javys postaví novú atómku v Jaslovských Bohuniciach.
Rusom v ČR nahráva aj to, že na budúci rok začnú do Temelína dodávať jadrové palivo, a nahradia tak americkú firmu Westinghouse, ktorá žiadala za palivo do reaktorov vyššiu cenu. Podľa bezpečnostných expertov to však môže byť zdrojom rizík, pretože v ČR sa palivo neskladuje a dováža sa vždy až na poslednú chvíľu.
Podľa amerického časopisu Foreign Policy Rusi skupujú tiež podiely vo firmách, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Nabucco, aby ho sabotovali. Má totiž znížiť závislosť Európy od ruského plynu.