Petrohrad 15. mája (TASR) Veliteľ ruskej federálnej armády v Čečensku Valerij Baranov bol dnes nútený prenechať veliteľský post svojmu nadriadenému, veliteľovi ruskej armády na Severnom Kaukaze Gennadijovi Troševovi. Ruská armáda oficiálne žiadne dôvody zbavenia Baranova velenia neuviedla -- zverejnila len strohú informáciu, podľa ktorej veliteľ ruskej armády v Čečensku odišiel na 45-dňovú dovolenku a počas neprítomnosti ho bude zastupovať generál Trošev.
K zmene na poste veliteľa ruskej armády v Čečensku dochádza práve v deň, keď šéf ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Nikolaj Patrušev informoval v Kremli prezidenta Vladimira Putina o výsledkoch protiteroristickej operácie. Šéf FSB, ktorá v januári prevzala od armády úlohu koordinátora protiteroristickej operácie v Čečensku, dnes priznal, že federálnym vojskám sa nepodarilo splniť vytýčené ciele.
"Všetky úlohy, ktoré sme si v boji s medzinárodnými teroristami a banditmi v Čečensku vytýčili, boli splnené," povedal Patrušev a za hlavnú úlohu pre najbližšie obdobie označil nepripustiť aktivizáciu bojovníkov. Pritom ešte pred mesiacom šéf FSB tvrdil, že federálne jednotky sa pripravujú na záverečnú fázu operácie, ktorou by malo byť zatknutie dvoch poľných čečenských veliteľov Chattába a Šamiľa Basajeva.
Proti niekoľko tisíc rebelom v Čečensku bojuje najmenej 75.000 príslušníkov armády a polície. Jednotné údaje o počte čečenských ozbrojencov v Rusku neexistujú a jednotlivé silové štruktúry uvádzajú počty od 1500 do 4000 osôb.
Tzv. druhá čečenská vojna trvá od roku 1999, pričom podobne ako prvý konflikt v Čečensku v prvej polovici 90. rokov nemá jednoznačného víťaza. Celé územie Čečenskej republiky oficiálne kontroluje ruská armáda a špeciálne jednotky polície, ale v noci sa moc federálov spravidla zužuje na základne a kontrolné stanovištia, ktoré sú navyše terčom pravidelných útokov povstalcov. Bezpečne sa v Čečensku necíti ani civilné obyvateľstvo, pretože pokračujú vraždy ruských obyvateľov a Čečencov, ktorí spolupracujú s Moskvou.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel