Zníži tiež plochu, ktorú zaberá, o viac než 50 percent, aby zredukovala náklady a uvoľnila cenné pozemky. Napriek tomu si USA v tejto ázijskej krajine ponechá počet vojakov na úrovni 37.000, čo je po Japonsku druhá najväčšia koncentrácia amerických síl v Ázii.
Veliteľ amerických síl v Kórei (USFK) generál Thomas A. Schwartz a juhokórejský minister obrany Kim Tong-šin parafovali dnes plán na zníženie počtu amerických vojenských zariadení.
Rýchly rozvoj Južnej Kórey počas posledných niekoľko desiatok rokov spôsobil, že sa ozývajú hlasy na premiestnenie amerických vojenských zariadení. Tie svojho času stáli na ryžových plantážach a iných odľahlých oblastiach, avšak teraz zaberajú najlepšie pozemky v Soule a ďalších mestách.
Americké sily podľa spoločného vyhlásenia USFK a juhokórejského ministerstva obrany vrátia Južnej Kórei 135,5 miliónov štvorcových metrov zeme. Výmenou za to štát zabezpečí pre americkú armádu pozemky s výmerom 5,09 milióna štvorcových metrov.
"V priebehu rokovaní sme zdôraznili americký záväzok voči spoločnej obrannej dohode a že nedôjde k redukcii amerických jednotiek na polostrove," uviedol zástupca náčelníka štábu USFK Robert Durbin.
Spojené štáty si ponechávajú svoje vojská v Južnej Kórei ako podporu pre 600.000-člennú juhokórejskú armádu a aby zabránili opakovaniu severokórejskej invázie z roku 1950, čo znamenalo začiatok Kórejskej vojny. Severná a Južná Kórea sú stále vo vojnovom stave od ukončenia bojov z rokov 1950-53, ktoré skončili prímerím.