TEL AVIV, LONDÝN. Podozrenia, že za prepustením bývalého líbyjského tajného agenta odsúdeného za bombový útok nad Lockerbie je niečo viac ako súcit k umierajúcemu, rastú.
Britský minister spravodlivosti Jack Straw tento víkend priznal, že v procese rozhodovania o osude Abdula Migráhího svoju úlohu zohrala aj ropa.
Teda presnejšie záujem britského ropného gigantu British Petrol (BP) uzavrieť obchod s Líbyou. BP sa netají, že sa o rokovania s Líbyou zaujímal a pred britskou vládou vyslovil obavy, že ak sa spomalia, bude to mať negatívne dôsledky na jeho obchodné záujmy.
Kritika z Ameriky Ešte v polovici minulého týždňa britský premiér Gordon Brown vyhlasoval, že v kauze Migráhí nejde o „žiadne konšpirácie, žiadne krytie, žiadne dvojaké obchody ani o žiadne dohody o rope“.
PRÍPAD LOCKERBIE Abdul Migráhí bol odsúdený na doživotie za teroristický útok na lietadlo spoločnosti PanAm z 21. 12. 1988, ktoré spadlo pri škótskom meste Lockerbie. Pri útoku zomrelo 270 ľudí. Migráhí nikdy nepriznal vinu.
l Pre prípad čelil Kaddáfího režim dlhé roky izolácii. Po zaplatení odškodného a zrušenie jadrového program je pre Západ zaujímavý.
Londýn je pre prepustenie Migráhího, ktorý je v poslednom štádiu rakoviny prostaty, pod veľkým tlakom.
Kritizujú ho Američania, drvivá väčšina rodín 259 obetí bombového útoku na lietadlo PanAm a verejnosť, ktorá chce poznať pravdu. Rozhorčenie z prepustenia Migráhího sa znásobilo po tom, čo ho v Líbyi vítali ako hrdinu a čo sa objavili informácie, že lekársku správu o jeho vyhliadkach vypracovali lekári, ktorých zaplatila líbyjská vláda.
Stálo v nej, že Migráhímu nezostáva viac ako štvrť roka života.
Škótska vláda to poprela s tým, že ho prehliadalo niekoľko lekárov. Migráhí je momentálne na jednotke intenzívnej starostlivosti v tripoliskej nemocnici.
Analytici hovoria, že keď opadnú emócie okolo celej kauzy, ukáže sa, že Líbya je pre Európu energeticky veľmi dôležitá.
Príliš cenná krajina Po tom, čo sa vymanila zo skupiny „darebáckych štátov“, jej cena rastie. „Každému je jasné, že v budúcnosti budú potrebovať Líbyu,“ povedal AP expert na energetiku John Hamilton.
Nejde len o zásoby ropy, ale aj plynu, pre ktorý mala Európa posledné dve zimy paniku pre spory medzi Ruskom a Ukrajinou. Líbya má ropy dosť a od Európy nie je tak ďaleko.
Aj preto sa európski lídri neostýchajú chodiť do Líbye a potriasať si ruky s plukovníkom Kaddáfím. Len pár dní po prepustení Migráhího tak urobil taliansky premiér Silvio Berlusconi.