JERUZALEM. Izraelská vláda na nedeľňajšom rokovaní odsúhlasila výstavbu stoviek nových stavieb na palestínskom Západnom brehu Jordánu. Rozhodla sa tak neuposlúchnuť nezvyklo ostré a jednoznačné výzvy zo strany Bieleho domu, aby vo výstavbe nepokračovala, komentuje to agentúra AP.
Rozhodnutie vlády avizoval už v v rannom rozhovore pre izraelský verejnoprávny rozhlas minister dopravy Jisrael Katz. Premiér Benjamin Netanjahu by mal podľa neho v najbližších dňoch ohlásiť výstavbu 400 až 600 nových domov pre židovských osadníkov.
Napriek medzinárodným záväzkom
Izrael pokračuje vo výstavbe na Západnom brehu Jordánu a v arabskej východnej časti Jeruzalema aj napriek tomu, že to protirečí jeho medzinárodným záväzkom. Izraelu zastavenie rozširovania osád prikazuje takzvaná cestovná mapa, mierový plán pre Blízky východ, ktorý sa Izrael zaviazal dodržiavať a aspoň zo začiatku sa k nemu hlásila aj súčasná Netanjahuova vláda. Cestovnú mapu však už od jej zrodu porušujú obe strany, Izraelčania aj Palestínčania.
Otázka pokračovania izraelskej zástavby na palestínskych územiach vyhrocuje napätie medzi Netanjahuovou vládou a administratívou amerického prezidenta Baracka Obamu. Predstaviteľ izraelskej vlády, ktorý si prial zostať v anonymite, už v piatok avizoval, že Netanjahu je pripravený zvážiť americkú žiadosť, aby zastavil rozširovanie židovských osád, no ešte predtým schváli výstavbu nových domov.
V súvislosti s pokračujúcou výstavbou vo východnom Jeruzaleme si v júli Spojené štáty aj Francúzsko predvolali izraelského veľvyslanca. Izrael v polovici júla odmietol výzvu Spojených štátov, aby výstavbu zastavil. Netanjahu vyhlásil, že Izrael má právo stavať kdekoľvek v Jeruzaleme.
Netanjahu pritvrdil, chce celý Jeruzalem
Premiér už máji vyhlásil, že celý Jeruzalem bude navždy patriť Izraelu. Východný Jeruzalem chcú mať pritom za hlavné mesto Palestínčania vo svojom budúcom štáte. Predchádzajúca izraelská vláda pripúšťala rozdelenie mesta na dve časti, Netanjahu má však iný názor.
Netanjahuova vláda zvažuje - aj napriek formálnej podpore cestovnej mapy - viaceré alternatívy aj v prípade Západného brehu Jordánu. Skupina popredných predstaviteľov izraelskej vlády a vládnucej strany Likud na čele s vicepremiérom Mošem Jálonom prišla koncom mája s novým plánom na riešenie štatútu palestínskych území a okrem iného navrhla, aby bol Západný breh Jordánu rozdelený medzi Izrael a Jordánsko.
Izraelu by podľa tohto plánu mali pripadnúť tie oblasti, na ktorých sa nachádzajú veľké židovské osady, pod Jordánsko by mali byť začlenené oblasti s arabským obyvateľstvom.
LAŠ: Ak bude Izrael stavať osady, neznormalizujeme s ním vzťahy
Liga arabských štátov (LAŠ) a palestínske radikálne hnutie Hamás v nedeľu vyhlásili, že arabské krajiny by nemali znormalizovať svoje vzťahy s Izraelom, pokiaľ bude židovský štát budovať nové osady na okupovaných palestínskych územiach.
Šéf LAŠ Amr Mússa po stretnutí s lídrom Hamásu Chálidom Mišálom v Káhire povedal, že Izrael neústupne trvá na svojom postoji a odmieta zmraziť budovanie židovských osád, čo vylučuje normalizáciu jeho vzťahov s arabskými štátmi.
Izraelská vláda na nedeľňajšom rokovaní odsúhlasila výstavbu stoviek nových stavieb na palestínskom Západnom brehu Jordánu. Rozhodnutie vlády avizoval minister dopravy Jisrael Katz. Premiér Benjamin Netanjahu by mal podľa neho v najbližších dňoch ohlásiť výstavbu 400 až 700 nových domov pre židovských osadníkov.
Mússa na toto vyhlásenie reagoval slovami, že za takýchto okolností by nemala žiadna arabská vláda znormalizovať vzťahy s Izraelom a ak by tak nejaký arabský štát urobil, "stretol by sa s veľmi nepriateľskou reakciou celého arabského sveta".
Rovnaký postoj vyjadril aj Mišál. Líder Hamásu zároveň varoval arabské krajiny pred súčasnou politikou USA, ktorá chce podľa neho "zjednotiť arabský svet proti Iránu, a nie proti Izraelu".