Paríž 29. marca (TASR) - Telesne postihnutý Jean-Christophe Parisot (35), zamestnaný na radnici v meste Amiens, je jedným z kandidátov na úrad prezidenta v blížiacich sa prezidentských voľbách vo Francúzsku. Telesne postihnutého kandidáta, ktorý v prezidentskej predvolebnej kampani chce dať hlas tým, čo ho nikdy nemali, píše denník Le Monde.
Jean-Christophe Parisot má už dosť toho, aby päť miliónov telesne postihnutých občanov vo Francúzsku, čo je v krajine najväčšia menšina, nemalo zastúpenie v Národnom zhromaždení.
Už má dosť toho, aby 40.000 postihnutých detí sa reálne nedostávalo do škôl. Už má dosť toho, aby 59 percent dospelých telesne postihnutých nemalo uplatnenie v profesionálnom živote.
Parisot sa pohybuje na elektrickom vozíčku. Podporuje ho Združenie hendikepovaných demokratov (CDH), politické hnutie, ktoré sám v decembri 2000 založil, aby obhajoval práva osôb, trpiacich ako on. V súčasnosti má CDH približne 1000 členov - hluchých, nevidomých, rodičov mentálne postihnutých, ale aj zdravých detí.
CDH nie je hnutie ako iné politické subjekty, priznal Parisot. Keďže členovia hnutia majú obmedzenú mobilitu, vo zvýšenej miere využívajú internet. V lete 1998 na základe diskusného fóra prišiel s myšlienkou založiť politickú stranu na obhajovanie práv postihnutých ľudí.
Jean-Christophe Parisot chce podporovať taký projekt spoločnosti, ktorým sa postihnutí ľudia stanú "naplno občanmi" a nebudú "len tými, ktorým treba pomáhať".
Sám kandidát v prezidentských voľbách si spomína na podmienky, za akých študoval politické vedy pred nástupom internetu do praxe. Cítil sa ako "exulant vo vlastnej krajine", keď mu odmietali vstup do kina alebo reštaurácie.
Na základe diskusií na internete členovia a sympatizanti s CDH definovali päť prioritných požiadaviek: od okamžitého uplatnenia kvóty šesť percent postihnutých ľudí vo verejnej správe až po zvýšenie príspevkov pre dospelých postihnutých o 229 eúr. V súčasnosti dostávajú príspevky v sume 545 eúr mesačne.
Parisot zatiaľ nemá dostatočný počet podpisov volených zástupcov, aby mohol reálne kandidovať v prezidentských voľbách. Keďže sa pohybuje na vozíčku, ťažko môže ísť za nimi, aby potrebný počet podpisov získal.
Hoci 500 podpisov nedosiahne, už teraz sa mu podarila veľká vec: päť miliónov postihnutých občanov krajiny počulo, že sa o nich začalo hovoriť. Aj to Parisot pokladá za víťazstvo. Postihnutí občania krajiny predstavujú šesť percent voličskej základne.
"Už nás nebudú môcť dlhšie držať mimo verejného priestoru," komentoval Parisot. Teraz myslí na ďalšie voľby - parlamentné - zdôraznil Le Monde.