ŠTOKHOLM.
Po tom, čo sa v Afganistane ujme úradu nový prezident a vláda, bude potrebné, aby EÚ zmenila plán pomoci tejto krajine s cieľom zlepšiť spôsob použitia určených peňazí.
Solana ďalej povedal, že od novej afganskej vlády sa bude očakávať zodpovednejší prístup v použití donorských finančných prostriedkov. "Keď hovoríme o vláde... znamená to vládu, ktorá nie je skorumpovaná," dodal.
Členské štáty EÚ vyčlenili od roku 2002 na pomoc Afganistanu viac ako deväť miliárd eur, prevažne na podporu vládnych financií a projekty OSN.
Európski ministri v Štokholme diskutovali o spôsoboch ako navýšiť finančné zdroje v kontexte obvinení o korupcii v afganskej vláde.
Témou neformálneho stretnutia bola aj oblasť Blízkeho východu. Komisárka EÚ Benita Ferrerová-Waldnerová ešte v piatok uviedla, že 27-členný blok je blízko odsúhlasenia ponuky na užšie vzťahy so Sýriou. Asociačná dohoda medzi EÚ a Sýriou bola navrhnutá už v roku 2004, k jej zablokovaniu došlo počas turbulencií po zavraždení libanonského premiéra Rafíka Harírího. Sýria je v súčasnosti jediná krajina regiónu, ktorá takýto zmluvný rámec spolupráce a vzťahov s EÚ nemá.
Slovensko v Štokholme zastupoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Zdroj: AP, Reuters